• Warsztaty kulinarne „PAKA Z WARZYWNIAKA”

          • Ta kulinarno-edukacyjna przygoda była prawdziwą ucztą dla zmysłów i źródłem wielkiej radości dla naszych małych kucharzy!

            W warsztatch kulirnarnych wzięły udział dzieci z I i III grupy przedszkolnej oraz oddziałów przedszkolnych 0a i 0b. Przedszkolaki w tym dniu przygotowały samodzielnie śniadanie. Nasi  kucharze z radością kroili warzywa, smarowali pieczywo masłem oraz tworzyli smaczne, zdrowe i kolorowe kanapki, które z apetytem zjedli. To była wspaniała okazja do rozwijania swoich zainteresowań kulinarnych, poznawania nowych smaków oraz integracji dla wszystkich grup.

            Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich pań pracujących w kuchni oraz pani intendent za pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia.

          • Mali kucharze

          • Szkolna stołówka zamieniła się we włoską pizzerię!

            W środę (24 kwietnia br.) dzieci z grupy II i IV wcieliły się w rolę kucharzy i to nie tylko poprzez ubranie pięknych fartuszków. Tego dnia dzieci „wyręczyły” panie kucharki w robieniu śniadania - postanowiły zrobić pizze według własnego pomysłu. Przedszkolaki kroiły potrzebne składniki, rozwijając jednocześnie samodzielność, a następnie tworzyły swoje autorskie pizze. Dzięki stworzeniu im takiej możliwości większość dzieci po raz pierwszy spróbowała różnych pokarmów takich jak: rukola, mozzarella czy oliwki. Podczas gdy pizze powędrowały do pieca, dzieci zabrały się za przygotowanie smakowej wody ze świeżych owoców.

            Najbardziej wyczekiwanym momentem była oczywiście degustacja. Dni, w których dzieci samodzielnie szykują posiłki są zawsze dla nich bardzo ekscytujące. 

            Jeszcze raz bardzo dziękujemy paniom kucharkom za udostępnienie nam swojego „królestwa” oraz pani intendentce za uświadomienie dzieciom jak ważne jest odkrywanie nowych smaków.

          • Akcja Żonkile w rocznicę wybuchu powstania w getcie. Łączy nas pamięć

          • 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. To największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W naszej szkole wzięli w niej udział siódmoklasiści. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny o powstaniu, a następnie podczas dyskusji analizowali słuszność wybuchu powstania i oceniali szanse powstańców na zwycięstwo. Żółte żonkile, które uczniowie wykonali z papieru, są symbolem zbiorowej pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć". Podkreśla ono siłę wspólnoty oraz znaczenie solidarności. Akcja została zorganizowana przez p. Joannę Wysocką, p. Annę Trzaskę i p. Marzenę Podgórską.

            Joanna Wysocka, Anna Trzaska

          • Co dobrego zrobić dla naszej planety? Tak świętowały przedszkolaki...

          • Jak co roku w naszym przedszkolu obchodzimy Dzień Ziemi. Tego dnia wszystkie dzieci kształtują swoje nawyki dotyczące dbania o naszą wspólną planetę Ziemię. Zaczęliśmy od posadzenia kwiatów we własnoręcznie zdobionych doniczkach. Następnie odwiedziła nas p. Małgosia Gruszczyńska, która rozmawiała z dziećmi na temat segregacji odpadów, oszczędzania wody oraz prądu. Pani Małgosia poprzez „zagadki ekologiczne” angażowała dzieci do rozmowy i wyciągania wniosków z własnych codziennych zachowań na rzecz otaczającej nas przyrody. Następnie nagrodziła najbardziej aktywne dzieci przybornikami na kredki w kształcie kosza ze znakiem recyklingu. Na koniec spotkania wręczyła dzieciom dyplomy „Przyjaciela Ziemi”. Kolejną atrakcją tego dnia był teatrzyk pt. „W Robaczkowie”. Dzieci chętnie wypowiadały się na jego temat. Przedszkolaki brały również udział w zabawach ruchowych prowadzonych przez nauczyciela rytmiki p. Piotra Kaję. Aby podsumować wiedzę przedszkolaków, chętne dzieci posegregowały śmieci - niektóre z nich nie były oczywiste i sprawiłyby kłopot nawet dorosłym. Na koniec dzieci miały możliwość dotknąć „sensoryczną Ziemię”, następnie przykleić do niej ozdobione w grupach drzewa. Ten dzień był dla dzieci edukacyjną atrakcją, ponieważ poprzez wspólną zabawę mogły poszerzyć swoją ekologiczną wiedzę.

            W imieniu wszystkich dzieci jeszcze raz bardzo dziękujemy p. Małgosi i p. Piotrowi!

          • Światowy Dzień Ziemi. Dbajmy o planetę nie tylko od święta

          • Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i każdy jest odpowiedzialny za jej stan. Jeśli jest dla nas jakaś nadzieja, to są nią właśnie najmłodsi. Z dumą możemy powiedzieć, że nasi zerówkowicze są bardzo świadomi zagrożeń czyhających na naszą planetę, ale też i działań na jej rzecz. 22 kwietnia hucznie obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Były rozmowy, projekcje filmowe, zabawy i nauka. Dzieci kolejny raz udowodniły, że recycling, ekologia, segregacja odpadów to słowa, które ciągle żyją w ich świadomości. Obchody tego dnia uświetniła obecność naszej bibliotekarki pani Ani Trzaski, która przeniosła  nas do świata poezji, recytując wiersze „Pieśń o Ziemi”, „Raj na Ziemi, czyli rady nie od parady” M. Strzałkowskiej, „Pucu-pucu”, „Psyt” E. Piotrowskiej. Dzieci zainspirowane wierszami stworzyły barwną galerię obrazów poświęconych naszej planecie. Wysłuchały fragmentów książki M. Oklejak i Z. Staneckiej „Basia i śmieci”, wykonały okolicznościową opaskę na głowę, śpiewały, tańczyły i świetnie się bawiły.

            Arleta Chojnowska, Barbara Kulesza

          • Tylko dla "Orłów" - sukcesy matematyczne

          • Znane są już wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Matematyczny”. Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki. Z przyjemnością informujemy, że wśród tegorocznych laureatów znalazło się 14 uczniów naszej szkoły:

            Klasy 2

            Paulina Wojsz klasa 2b, 25 miejsce w kraju

            Aleksander Borawski klasa 2b, 26 miejsce w kraju

            Klasy 3-4

            Jakub Zalewski klasa 3b, 26 miejsce w kraju

            Alan Jastrzębski klasa 4b, 20 miejsce w kraju

            Kacper Jastrzębski klasa 4b, 23 miejsce w kraju

            Klasy 5-6

            Szymon Sakowski klasa 5b, 23 miejsce w kraju

            Wiktoria Piórkowska klasa 6b, 18 miejsce w kraju

            Lidia Jastrzębska klasa 6a, 23 miejsce w kraju

            Wanessa Włodkowska klasa 6b, 24 miejsce w kraju

            Klasy 7-8

            Emilia Szabłowska klasa 7b, 21 miejsce w kraju

            Aleksandra Kamińska klasa 7b, 22 miejsce w kraju

            Zuzanna Sierzputowska klasa 7c, 25 miejsce w kraju

            Krzysztof Cwalina klasa 8a, 15 miejsce w kraju

            Aleksandra Sulewska klasa 8a, 19 miejsce w kraju

             

            Wszystkim laureatom, uczestnikom oraz ich nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w matematycznych potyczkach.

             

            Szkolny Koordynator Konkursu

            Katarzyna Tomasiewicz

          • Piosenki pokolenia naszych rodziców

          • Uczennica klasy 7c, Zuzanna Sobieszuk, reprezentowała naszą szkołę w XIV Konkursie Piosenki pt: „Piosenki pokolenia naszych rodziców” Tykocin 2023.

            Zdobyła wyróżnienie w kategorii wykonawców z klas VII i VIII, wykonując utwór grupy Dżem - "Do kołyski".

            Gratulujemy Zuzi, panu Robertowi Kozikowskiemu i rodzicom naszej wokalistki. Powodzenia!

            (TSz)

        • Opłata za wyżywienie - kwiecień 2024 r.
          • Opłata za wyżywienie - kwiecień 2024 r.

          • Opłata za wyżywienie dla uczniów szkoły podstawowej w miesiącu kwietniu 2024 r. wynosi - 140 zł. Dla oddziałów zerowych i grup przedszkolnych 260 zł (3 posiłki) bądź 200 zł (2 posiłki).

            Wpłata za wyżywienie dokonywana jest z dołu, za cały miesiąc w terminie do 25-go dnia każdego miesiąca na konto:

            Gmina Śniadowo, 18-411 Śniadowo, ul. Ostrołęcka 11

            BS Śniadowo

            31 8757 0001 3903 9824 2000 0200

            Przelew należy opisać tytułem: wpłata za wyżywienie, imię i nazwisko dziecka, klasa lub oddział, okres za który jest dokonywana wpłata, np. Jan Kowalski, grupa I, miesiąc: kwiecień 2024

            Odpisy za miesiąc kwiecień ujęte zostaną w maju. 

          • Rozstrzygnięcie konkursu "Skrzydlaci Przyjaciele"

          • 17 dzieci z grup przedszkolnych wzięło udział w konkursie pt. "Skrzydlaci Przyjaciele". Prace zostały wykonane pod kierunkiem pań wychowawczyń. Z dumą informujemy, że prace 10 dzieci przeszły etap szkolny i zakwalifikowały się do udziału w konkursie ogólnopolskim na dalszym etapie.

            W kategorii 3-5 lat: Gabriela Truszkowska (gr. I), Jan Tyszka (gr. II), Jan Zalewski (gr. III), Helena Pstrągowska i Hanna Żurek (gr. IV). W kategorii 6-latki: Oliwia Osowiecka i Bartłomiej Foryś (gr. 0a), Laura Zaręba, Anna Suska i Marta Jemielity (gr. 0b). Prace, króre zostały wyróżnione przez komisję można obejrzeć na wystawie przedszkolnej.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

          • Spotkanie autorskie z Tomaszem Szwedem

          • W poniedziałkowy poranek 8 kwietnia 2024 r. uczniowie klas Ia, IIa, IIb i IIIb uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Tomaszem Szwedem - autorem serii książek dla dzieci "Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce". Spotkanie miało miejsce w Bibliotece Publicznej Gminy Śniadowo. Pan Tomasz nie tylko pisze książki dla dzieci, jest także muzykiem i psychoterapeutą w klinice "Budzik".

            Podczas spotkania autor czytał dzieciom fragmenty swoich książek oraz opowiadał o lesie i jego mieszkańcach. Nauczył dzieci powitania zwierząt leśnych "Chwała zielonym lasom!" i odpowiedzi na nie: "I czystej wodzie chwała!". Ciekawym elementem spotkania były muzyka i śpiew. Pan Tomasz grał na gitarze, harmonijce ustnej i gitarze z pudełka po cygarach, które przywiózł ze sobą do Śniadowa. Śpiewał również z uczestnikami spotkania piosenki o zwierzętach: bobrze, ptakach i kunie domowej. Nie zabrakło wesołej zabawy w zgadywanie i łapanie ptasich piór "Łap piórka". Okazuje się, że nasze dzieci nie tylko pięknie śpiewają, są również sprytne i mają sporą wiedzę o otaczającym świecie. Po spotkaniu można było kupić książkę pana Tomasza Szweda z autografem.

            Anna Trzaska

          • St. Patrick’s Day - Dzień Świętego Patryka w naszej szkole

          • W dniach 18-22 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka - patrona Irlandii. Z tej okazji uczniowie brali udział w różnych aktywnościach przygotowanych dla nich przez nauczycielki języka angielskiego - p. Magdalenę Szabłowską-Poredę, p. Barbarę Ostrowską, p. Elizę Osojca oraz p. Monikę Żelechowską. W ramach zajęć uczniowie przygotowywali swoje koniczynowe ludziki, rozwiązywali zadania, w których poznawali słówka związane z kulturą Irlandii oraz wiele innych. Oto fotorelacja z tych dni:

          • Zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska

          • Nasi uczniowie jak zwykle pokazali, że los bezdomnych zwierząt nie jest im obojętny!

            W szkole zorganizowano zbiórkę karmy dla bezdomnych ps￳ów ze schroniska "Arka" w Łomży. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom i rodzicom za włączenie się w akcję. Dzielenie się tym co mamy - to dobry nawyk! Koordynatorkami szkolnej akcji była p. Katarzyna Szabłowska oraz p. Agata Wyrzykowska. 

          • Woda to życie - ŚWIATOWY DZIEŃ WODY w naszej szkole

          • 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku. Jak co roku nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji "Święto Wody z PAH". Ta ogólnoświatowa akcja ma przypominać o tym, jak ważną rolę odgrywa woda oraz jakie zagrożenie niesie za sobą spadek jej zasobów.

            Oprócz zadań przygotowanych przez PAH, uczniowie klas siódmych wykonali szereg doświadczeń, podczas których zbadali właściwości fizyczne i chemiczne wody.   

          • 🐝 Warsztaty pszczelarskie 🐝

          • W środę (3 kwietnia 2024 r.) przybyły do naszego przedszkola Panie z Imago Grupa. We wszystkich grupach przeprowadzone zostały warsztaty pszczelarskie. Były ona okazją, aby dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o pszczołach i ich znaczeniu w środowisku naturalnym. Dzieci poznały produkty wytworzone przez pszczoły i wykorzystywane przez człowieka. Przedszkolaki samodzielnie wykonały świeczki z wosku pszczelego. Każda grupa otrzymała nasiona roślin miododajnych, które razem ze swoimi paniami wysieją wiosną. Natomiast każde dziecko na zakończenie warsztatów dostało Dyplom Młodego Pszczelarza i słoiczek pysznego miodu.

            Warsztaty prowadzone przez panie pszczelarki z Imago Grupa były ciekawe i pouczające, uzmysłowiły naszym dzieciom  jak bardzo nasze życie związane jest z pszczołami i dlaczego należy je chronić.

          • OSTERN IN DEUTSCHLAND

          • Jak wyglądają przygotowania do Świąt Wielkanocnych i samo świętowanie u naszych zachodnich sąsiadów? Część zwyczajów pokrywa się z tymi, które zachowały się w Polsce, jednak niektóre tradycje wielkanocne są typowe dla kultury niemieckiej. Przekonali się o tym uczniowie z klasy 7c podczas poniedziałkowej lekcji języka niemieckiego.

            Niektóre symbole, takie jak wielkanocny zajączek, znane są także w Polsce. Według tradycji to właśnie Osterhase ukrywa dla dzieci w domu i w ogrodzie drobne upominki (najczęściej słodycze). Niemieckie dzieci szukają ich w Niedzielę Wielkanocną. W niektórych niemieckich ogrodach drzewa stroi się pisankami. Ale to tylko nieliczne tradycje i zwyczaje, które uczniowie poznali w poniedziałek.

            Siódmoklasistom udało się również przygotować drobny upominek i napisać życzenia wielkanocne, które zostały wysłane do Szkoły Podstawowej w Marklkofen, w Niemczech.

            Magdalena Szabłowska-Poreda

             

          • Klucz do sukcesu

          • Próby, wyzwania, sukcesy. Próbny egzamin ósmoklasisty jako klucz do sukcesu

            Próby egzaminacyjne odgrywają istotną rolę w przygotowaniu uczniów do egzaminu ósmoklasisty, który jest jednym z najważniejszych etapów w ich edukacyjnej podróży. Próbne egzaminy stanowią nie tylko test wiedzy, ale są również doskonałą okazją do sprawdzenia własnych umiejętności, identyfikacji obszarów wymagających poprawy oraz przystosowania się do atmosfery egzaminacyjnej.

            Nasi ósmoklasiści po raz drugi przechodzą taką symulację prawdziwego egzaminu, która umożliwiła im zapoznać się z formatami testów, typami zadań oraz czasem, jaki mają do dyspozycji na udzielenie odpowiedzi. Próby egzaminu obejmują w naszej szkole wszystkie główne przedmioty, takie jak język polski, matematyka i język obcy, pozwalają one lepiej zrozumieć uczniom, czego mogą się spodziewać w trakcie egzaminu właściwego. Dziś w naszej szkole uczniowie z 8a i 8b piszą test z języka angielskiego.

            Warto podkreślić, że próbny egzamin ósmoklasisty to nie tylko test wiedzy, ale również cenny etap w edukacyjnej podróży ucznia. Pozwala on na zdobycie doświadczenia w radzeniu sobie z egzaminacyjnymi wyzwaniami, rozwijanie umiejętności koncentracji oraz samodyscypliny, a także przygotowanie psychiczne do egzaminu właściwego.

            Marek Filipkowski