• Akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

          • "Niechaj nie będzie ten akt ostatnim, niech się przykładem stanie dla świata!" - takie motto przyświecało zorganizowanej przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły akademii z okazji uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, która odbyła się w piątek - 28 kwietnia br. Przy dzwiękach wzruszających patriotycznych pieśni wspominaliśmy piękne i radosne wydarzenia z historii naszej Ojczyzny. Uroczystość była też dobrym momentem do przypomnienia o symbolach narodowych i należnym im szacunku. Recytatorskie występy uczniów klas szóstych uświetniły dwa układy choreograficzne grupy chorągwiarskiej "Strażnicy herbów" z GOK w Śniadowie. Duch Konstytucji 3-go Maja pięknie zjednoczył wszystkie "stany" szkolne, które uroczyście i z szacunkiem oddały hołd polskim reformatorom i obrońcom Ojczyzny.

          • Biało-czerwony eksperyment

          • Uczniowie koła chemicznego ze swoją opiekunką pani Agatą Wyrzykowską odwiedzili grupę 3 i 4-latków. Przedszkolaki wykonały kolorowe slimy, nadmuchały balony w wyniku reakcji chemicznej, przegoniły„tłuszcz” za pomocą detergentu oraz pomalowały w sposób chemiczny flagi Polski.

          • Podróż do krainy wyobraźni

          • Kolejna znana pisarka odwiedziła bibliotekę w Śniadowie. W czwartek 27 kwietnia 2023 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Śniadowo odbyło się spotkanie autorskie dla klas drugich z Anielą Cholewińską-Szkolik. Podczas spotkania pisarka rozmawiała z dziećmi o ich ulubionych książkach, niełatwej sztuce ich pisania oraz niezwykłej mocy wyobraźni. Autorka zaprezentowała uczniom dwie serie swoich książek: „Misia i jej mali pacjenci” oraz „Pozytywka Poli”. W części warsztatowej spotkania dzieci wcieliły się w role lekarzy zwierząt i z wielkim zaangażowaniem wypełniały karty pacjenta. Po spotkaniu można było kupić książkę autorki z jej autografem.

             

          • Lekcja otwarta dla rodziców

          • "Terapia ręki w domu z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku" - w zajęciach uczestniczyło 12 mam z grup 0A, 0B oraz klasy IA wraz z dziećmi. Podczas zajęć wykorzystano pomoce przygotowane przez terapeutę z przedmiotów codziennego użytku (rolki po papierze, klamerki, wytłaczanki po jajkach, makaron, gumki do włosów, gumki recepturki, nakrętki od butelek itd.). 

            Celem zajęć było pokazanie rodzicom, jak mogą wykorzystać przedmioty znajdujące się w każdym domu do ćwiczenia rączek u dzieci. Zajęcia dały okazję do spędzenia wspólnie czasu i wspaniałej zabawy, a przy okazji do ćwiczenia sprawności rąk, zwłaszcza ruchów precyzyjnych dłoni i palców, doskonalenia prawidłowego chwytu pisarskiego oraz koordynacji wzrokowo- ruchowej.

            Karolina Laskowska

            terapeuta pedagogiczny

             

          • Serce za serce

          • W dniu 21.04.2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ DOBRA. W ramach podziękowania za wsparcie i okazaną pomoc SK Caritas przeprowadziło akcję: Serce za serce. Wszystkim członkom społeczności szkolnej: uczniom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi rozdawaliśmy lizaki - serduszka z sentencją: Dziękujemy za Twoje dobre serce SK Caritas.

            Rozdaliśmy ponad 550  lizaków. Naszych Dyrektorów obdarowaliśmy medalami – sercami w podziękowaniu za pomoc, życzliwość i wsparcie.

            Przekazywaliśmy  uśmiechy, dobre słowo, sami również je otrzymywaliśmy, a klasa 3a wykonała dla nas taniec z wachlarzami.

            W dniach 17 - 21.04.2023 r. w Tygodniu Dobra zachęcaliśmy do spełniania dobrych uczynków, na kreatywnych chmurkach pojawiło się zadanie do wykonania ,,Z serca - nie z przymusu" wykonaj dobry uczynek dla bliźnich.

            Przygotowaliśmy gazetkę, rozwiesiliśmy po całej szkole sentencje promujące dobro.

            Oto kilka sentencji dotyczących dobra:
            ,,Dobrzy ludzie są szczęśliwi”. – Sokrates
            ,,Człowiek doświadcza dobroci, jeśli sam ją daje innym.” - autor nieznany
            ,,Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje.” – św. Jan Paweł II
            „Pomagając innym pomagasz i sobie” - autor nieznany
            „Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz” – autor nieznany

            Bądźmy dobrzy dla siebie każdego dnia, nie tylko w tym szczególnym tygodniu. Obdarzajmy się uśmiechem, dobrym słowem, zauważmy potrzebującego wokół nas.
            DZIEŃ DOBRA
            to radosne święto pomagania – wyjątkowy czas dla wolontariuszy i wszystkich, którzy uczestniczą w dziełach miłosierdzia Caritas!
            To dzień, w którym szczególnie dostrzegamy, że dobro jest w nas.

            Nasz Tydzień Dobra zbiegł się z działaniami Tygodnia Uczniowskiej  SuperMocy.
            Uczniowie odkrywali swoje mocne strony, talenty wykonując PIÓRKA SUPERMOCY. Powstały z nich szkolne skrzydła SUPERMOCY, przy których uczniowie mogli zrobić zdjęcie z przyjaciółmi lub selfie.

            Nasi  SUPERSpecjaliści  zachęcali nas  do wspólnej zabawy i odkrywania swoich SUPERMOCY

          • Z życia szkoły: Terapia ręki

          •   W czwartek - 20.04.2023 r. w jednej z grup przedszkolnych odbyły się zajęcia otwarte z terapii ręki, które przeprowadziła p. Agata Sakowska. Podczas zajęć wykorzystano elementy terapii integracji sensorycznej, metodę aktywnego słuchania muzyki według  Batii Strauss oraz elementy metody Marii Montessori.

              Celem zajęć było rozwijanie koordynacji wzrokowo - ruchowej oraz zdolności manualnych dzieci, zwłaszcza ruchów precyzyjnych dłoni i palców. Dzieci 3 i 4 letnie miały okazję rozwijać motorykę dużą i małą z wykorzystaniem tzw. gadżetów sensorycznych, a były nimi przedmioty codziennego użytku - kolorowe apaszki, frotki do włosów, drewniane chwytaki, mydelniczki, wytłaczanki do jajek.  Wszystkie zaproponowane zabawy dały dzieciom okazję do radości, a przy okazji ćwiczyły sprawność rąk.

            (Zdjęcia wykonali uczniowie w ramach zajęć szkolnego koła fotograficznego)

          • Warsztaty zielarskie w Ziołowym Zakątku w Korycinach

          • Nowa galeria Warsztaty zielarskie w Ziołowym Zakątku w Korycinach została dodana do albumu fotograficznego

            Tomasz Szeląg

            W dniu 22.04. obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemii.

            Z tej okazji pani Agata Wyrzykowska i pani Katarzyna Szabłowska zorganizowały wycieczkę do Ziołowego Zakątka w Korycinach. Uczniowie klas 7 i klas 6 uczestniczyli w warsztatach zielarskich, podczas których samodzielnie wykonali sole do kąpieli, herbatki na patyku oraz przyprawy do kanapek, pizzy i sałatek. Zwiedzili Ogród Botaniczny znajdujący się na terenie "Ziołowego zakątka" oraz poznali zastosowanie i właściwości olejków eterycznych oraz ziół. Wycieczka została dofinansowana przez Uniwersytet Białostocki ze środków grantu, z projektu: „Eksperymentujemy miedzynarodowo”, w którym bierze udział pani Agata Wyrzykowska.

          • Z życia szkoły: Otwarta lekcja chemii

          • Dzisiaj odbyła się lekcja otwarta w klasie 8b dotycząca właściwości alkoholu etylowego i jego wpływu na organizm ludzki. Uczniowie oraz obecni goście zbadali takie właściwości alkoholu jak gęstość, rozpuszczalność w wodzie, odczyn, palność. Sprawdzili tez, jak zachowa się białko oraz wątroba w wyniku działania takich alkoholi jak piwo, wino oraz wódka.

          • Centrum Nauki Kopernik w Śniadowie

          • Kliknięcie w styczniu 2023 roku w link O matmo! na stronie dziennika elektronicznego zapoczątkowało proces czynności zakończony 29 marca 2023 roku telefonem z Działu Inspiracji Edukacyjnych i Naukowych Centrum Nauki Kopernik z informacją… przyjedziemy z wystawą do Śniadowa.

            Jak dowiedzieliśmy się od edukatorów, znaleźliśmy się w gronie nielicznych w Polsce, a jedyną w całym województwie podlaskim szkołą, która w swoich murach gościła mobilną wystawę O Matmo! warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

            Przez dwa dni – 14 i 15 kwietnia - uczniowie naszej szkoły i zaproszonej przez nas Szkoły Podstawowej w Szczepankowie eksperymentowali z 15 interaktywnymi eksponatami. Niemal 400 uczniów klas I-VIII, obsługując poszczególne stacje, bawiło się matematyką.

            Ustawiając na wadze szalkowej odważniki według ustalonego schematu, tak naprawdę sortowali elementy zbioru względem pewnych cech. Obsługując Sznurkografy, gdzie zakładali pętelki według wybranego kształtu – operowali strukturami matematycznymi, służącymi do przedstawiania i badania relacji między obiektami. Układając przed obrotowym lustrem drewniane klocki Odbijanki, obserwowali zjawisko odbicia światła od luster.

            Przetaczali Sferostożki, łączyli i rozłączali metalowe wiązania, rozwiązywali magiczne trójkąty i inne łamigłówki, obserwowali świetlne iluzje. Poznali pojęcie funkcji, a nawet spacerowali z nią. Na eksponacie Zakręcone figury obserwowali zasadę powstawania brył obrotowych. Przy obsłudze stacji Rodzina trójkątów dopasowywali cień do obrazka na blacie – rzutowali na płaszczyznę. Układali parkietaże – matematyczne dywany. Eksperymentowali ze wstęgą Möbiusa, kodowali szyfrem Cezara, rozwiązywali zagadkę O Wilku, kozie i kapuście. Poznali sposób odwzorowania trójwymiarowej powierzchni na płaszczyźnie obsługując eksponat o nazwie Mapa i globus.

            Największym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko o nazwie Idealna asymetria. Urządzenie wykonywało zdjęcie i tworzyło dwa odrębne obrazy, powstałe z symetrycznego odbicia lewej i oddzielnie prawej strony twarzy. Za pomocą pokrętła można było dodatkowo rozciągać i zwężać perspektywę. Było wielu chętnych do zbudowania łuku z ogromnych piankowych klocków i badania jego wytrzymałości.

            Starannie przemyślane i opracowane ekspozycje interaktywne pozwoliły starszym uczniom odkryć fascynujące oblicze matematyki. Ci młodsi mieli również frajdę.

            Serdecznie dziękujemy Ani, Angelice i Adrianowi - edukatorom z Centrum Nauki Kopernik.

            Tomasz Szeląg

        • WARSZTATY 3D
          • WARSZTATY 3D

          • W dniu 9 marca dzieci z grupy  IV i V zostały zaproszone na zajęcia informatyczne z druku 3D. Podczas zajęć p. Dariusz Olszewski zaprezentował dzieciom w jaki sposób można korzystać z drukarki 3D. Dzieci zaobserwowały jak pracuje to urządzenie i w jaki sposób powstają gotowe elementy. Na koniec zajęć wszystkie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe breloczki, które powstały na tym urządzeniu.

             

            Aby zachęcić dzieci do poznania nowoczesnych technologii oraz świata druku 3D. pan Dariusz Olszewski zaprosił grupę 0b na warsztaty druku 3D. Dzieci miały okazję posłuchać o tym do czego wykorzystujemy drukarkę 3D, także zobaczyć pracę oraz gotowe wydruki 3D.

        • Harmonogram spotkań z rodzicami
          • Harmonogram spotkań z rodzicami

          • ZAPRASZAMY  RODZICÓW NA ZEBRANIA Z WYCHOWAWCAMI KLAS:

            PONIEDZIAŁEK 17 kwietnia

            Klasa 1B - godzina 14:45 - sala 23

            Klasa 6B - godzina 14:30 - sala 11

            Klasa 6C - godzina 14:00 - sala 8

            WTOREK 18 kwietnia

            Klasa 2A - godzina 14:45 - sala 24

            Klasa 3B - godzina 14:30 - sala 21

            Klasa 6A - godzina 14:30 - sala 3

            Klasa 5B - godzina 14:30 - sala 13

            ŚRODA 19 kwietnia

            Klasa 3A - godzina 14.45 - sala 23

            Klasa 8A - godzina 14.30 - sala 14

            Klasa 8C - godzina 15.20 - sala 12

            CZWARTEK 20 kwietnia

            Klasa 1A - godzina 15.00 - sala 21

            Klasa 2B - godzina 15:00 - sala 22

            Klasa 4A - godzina 14:30 - sala 15

            Klasa 4B - godzina 14:45 - sala 28

            Klasa 7A - godzina 14:30 - sala 6

            Klasa 7B - godzina 15:15 - sala 10

            Klasa 5A - godzina 15:15 - sala 24

            Klasa 8B - godzina 14:30 - sala 14

            PONIEDZIAŁEK 24 kwietnia

            Grupa OB - godzina 14:15 - sala 18

            WTOREK 25 kwietnia

            Grupa 1 - godzina 13:30 (sala grupy w części przedszkolnej)

            Grupa OA - godzina 14:30 - sala 18

            CZWARTEK 27 kwietnia 

            Grupa 2 - godzina 13.00 (sala grupy w części przedszkolnej)

            Grupa 3 - godzina 13.00 (sala grupy w części przedszkolnej)

            Grupa 4 - 15.00 - sala 17

            Grupa 5 - 14.00 - sala 16

          • Warsztaty wielkanocne dla dzieci i rodziców

          • Tuż przed Wielkanocą w naszych grupach przedszkolnych odbyły się warsztaty, podczas których dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami tworzyły ozdoby na wielkanocny stół. W repertuarze rękodzieła znalazły się stroiki na wytłaczankach jaj, skorupkach jaj, plastrach brzozy, jajkach wykonanych z włóczki, las w słoiku, ozdoby wiszące na patyku oraz dekorowanie wielkanocnych babek.

            We wspaniałym gronie, miłej atmosferze, wśród zdolnych dzieci i utalentowanych rodziców pomysłów nie brakowało.

            Nasze przedszkole zamieniło się na moment w pracownie plastyczne, w których powstało mnóstwo pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych.