• Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie 2023

          • We wtorek 24-go października br. już po raz trzeci nasza szkoła wzięła udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie". W akcji wzięła udział cała społeczność szkolna. Uczestnicy przynieśli z domu swoje ulubione książki lub wypożyczyli w bibliotece szkolnej. Książki czytano na korytarzach na specjalnie przygotowanych ławeczkach i w bibliotece. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji, zaangażowanie oraz zachęcamy do czytania książek każdego dnia.

            Anna Trzaska

          • Niesamowity "Pumpkin day" już trwa!

          • Już od samego rana (od godziny 8 zero zero :) w zaczarowanej sali nr 11 zaczął się niesamowity "Pumpkin day", który cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli. 

            Na bieżąco, przez dzień cały będziemy do sali nr 11 zaglądać :) 

            Popatrzcie ...

          • Muzyczne sandały Pędzącej Strzały

          • "Muzyczne sandały Pędzącej Strzały" - ta audycja 24-go października zainaugurowała cykl comiesięcznych spotkań muzycznych, w ramach których nasi najmłodsi mają okazję poznać różne gatunki muzyczne, posłuchać brzmienia wielu instrumentów, poznać kulturę, zwyczaje i tradycje odległych państw i kontynentów. Wszystko to w przystępnej, ciekawej, pełnej niespodzianek bajkowej konwencji. Z repertuarem wystąpili artyści z ARTE-MUZA Białystok.

             

             

             

          • Projekt „Lektura w pudełku” w klasie VIA

          • Analogowe pomoce dydaktyczne wykonane przez uczniów!

            Wydaje się, że znaleźliśmy ciekawy sposób na omówienie lektury! Projekt znany – informacje dostępne w Internecie. Ale koncept realizowany przez uczniów po raz pierwszy. Z mojej propozycji wykonania dodatkowej pracy na ocenę celującą skorzystało siedem osób.

            Kiedy patrzymy na zdjęcia, widzimy, że uczniowie zamknęli w pudełku książkę H. Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy”. Prezentacja prac odbyła się na naszym klasowym dywanie. Sposób przedstawienia rekwizytów związanych z treścią lektury wzbudził ciekawość nawet najbardziej niezainteresowanych językiem polskim uczniów. Analogowe pomoce dydaktyczne samodzielnie przygotowane przez szóstoklasistów okazały się atrakcyjne.

            Dziękuję Ali, Ani, Lidzi, Oliwce, Natalce, Alanowi i Kacprowi za to, że chciało im się pokonać rutynę! Uczniowie wyprawili się w egzotyczną podróż do świata afrykańskiej flory i fauny, podążali szlakiem Stasia i Nel w kierunku Oceanu Indyjskiego; opowiedzieli o zwyczajach właściwych rdzennej ludności Afryki, zjawiskach atmosferycznych i ich konsekwencjach. Opisali głównych bohaterów lektury. Ale nie było w tym sztampy! Zwraca uwagę precyzja i staranność prac (np. wykonana z plasteliny, siedząca na uchu plastelinowego słonia, mucha tse-tse). Zwyczajność wykorzystanych materiałów zachwyciła.

            Na koniec zajęć usłyszałam pytanie: Kiedy kolejna lektura? Budujące!

             

            B. Tomaszewska-Osowiecka

          • XVI Turniej Piłki Halowej Szkolnych Kół Caritas w Szumowie

          • Sukces dziewcząt i chłopców w XVI Turnieju Piłki Halowej Dzieci i Młodzieży SK Caritas w Szumowie

            Kierując się słowami św. Jana Pawła II - "Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistniać..." cyklicznie wzięliśmy udział w sportowej rywalizacji w Szumowie.

            Dokładnie rok temu, pisałem o sukcesie dziewcząt, w tym roku z 4 przygotowanych pucharów za I miejsca - aż 2 powędrowały do Śniadowa. Złote puchary odebrali chłopcy z kat. klas IV-VI i dziewczęta z kat. klas VII-VIII. 

            Żeby nie być gołosłownym, to również z 4 statuetek przygotowanych dla najlepszych bramkarzy, również 2 statuetki odebrali nasi zawodnicy: Szymon i Patrycja.

            Taki wyjazd, to nie tylko promocja sportu, ale ukazanie piękna życia i okazja do integracji. W celu przeżycia wspólnej zabawy, porównania swoich umiejętności i odkrywania przeróżnych talentów, 52-miejscowy autokar był maksymalnie wypełniony. Dokładnie tylu uczestników ze szkół w Śniadowie i Szczepankowie odwiedziło oddaloną o ok. 20 km szkołę w Szumowie. Przeszkodą nie była konieczność pobudki w sobotę po godzinie 6.00, aby do godziny 7.15 stawić się w drzwiach autokaru.

            Wiele osób zainteresowanych było kibicowaniem. Dotarli do nas z rodzicami...

            Jak przekazali organizatorzy, w turnieju brało udział 154 zawodników. 

            Dziękujemy pani dyrektor Małgorzacie Sówce, pomysłodawczyni i koordynatorowi turnieju pani Annie Dąbrowskiej-Komor i wszystkim osobom zaangażowanym w przebieg rozgrywek, za ciepłe i słodkie przyjęcie :-)

            Przez cały czas trwania imprezy towarzyszył nam dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej - ks. Andrzej Mikucki.

            Korzystając z okazji, dziękuję pani Irenie Olszewskiej za organizację drużyn, mimo odbywających się tego dnia rozgrywek klubowych naszych uczniów. Dziękuję również samym uczniom i ich rodzicom za chęć współpracy. Dziękuję koleżance Elżbiecie Napiwodzkiej i koledze Wojciechowi Klimaszewskiemu ze szkoły w Szczepankowie. Dziękuję panu Janowi Żurek - kierowcy za bezpieczny transport. A w poniedziałek przywieziemy do gabinetu pani dyrektor Agnieszki Walczuk "worek" pucharów, statuetek, podziękowań i dyplomów.

            Tomasz Szeląg

          • Dzień Mycia Rąk 2023 w przedszkolu

          • 17-go października dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych obchodziły Dzień Mycia Rąk. W tym dniu w przedszkolu gościliśmy panią Annę Drozd, która jest pielęgniarką. Przedszkolaki dowiedziały się jakie znaczenie dla zdrowia mają dokładnie umyte ręce. Pani Ania omówiła z dziećmi schemat mycia rąk oraz przeprowadziła z przedszkolakami dwa eksperymenty. Pierwszy z nich pokazywał w jaki sposób mydło „walczy” z bakteriami, natomiast drugi w jaki sposób poprzez nieumyte ręce bakterie i wirusy się rozprzestrzeniają. Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył wielu wrażeń oraz pokazał, że nawyk mycia rąk powinien być kształtowany od najmłodszych lat. Aby zachęcić dzieci do dbania o higienę, każdy przedszkolak otrzymał breloczek napełniony mydełkiem. Na koniec w ramach podziękowania za poświęcony czas dzieci wręczyły pani Ani dyplom.

          • "Myję ręce bardzo starannie, bo każdy zuch o tym dobrze wie..."

          • 15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem tego dnia jest uświadomienie dzieciom jak ogromne znaczenie ma w ich życiu codzienne mycie rąk. 

            W grupach 0a i 0b dzień ten świętowaliśmy  16 października. Odbyliśmy rozmowy na temat zarazków, bakterii i wirusów, które dostają się do naszego organizmu poprzez brudne ręce. Dzieci dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma dokładne mycie rąk. Były doświadczenia, trochę zabawy, omówiliśmy schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie wykonaliśmy gazetkę tematyczną oraz prace plastyczne promujące mycie rąk. Nie zabrakło też piosenek związanych z czynnościami samoobsługi i nawykami higienicznymi. Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył nam wielu emocji. Na koniec wszyscy uczestnicy z dumą odebrali dyplom MISTRZA MYCIA RĄK. We wszystkich działaniach bardzo wspomagała nas nasza nieoceniona pielęgniarka Pani Bogusia, której serdecznie dziękujemy.

          • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji w naszej szkole - podsumowanie i fotorelacja

          • 1. W „Kąciku Bratka” podczas gier i zabaw dzieci wzmacniały pracę mózgu, pamięć i koncentrację, ćwiczyły dłonie i palce, rozwiązywały zagadki oraz uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych.

            2. Uczniowie klas I-III zapoznali się z opowiadaniem „Czapka, lamy i kotomierz” dotyczącym dziecka z dysleksją, czytanym przez specjalistów naszej szkoły. Następnie rozmawiali na temat dysleksji i wykonywali ilustracje do opowiadania.

            3. Uczniowie uczęszczający na terapię pedagogiczną uczestniczyli w pogadankach na temat skutecznego uczenia się prowadzonych przez psychologa i terapeutę.

            4. Uczniowie klas I-III wzięli udział w „Konkursie pięknego czytania”. Komisja konkursowa brała pod uwagę sposób czytania, tempo oraz odpowiednią intonację.

            5. Uczniowie klas III-VII wzięli udział w konkursie ortograficznym „Ortografia z wyobraźnią”, gdzie mogli wykazać się znajomością zasad pisowni oraz stosowaniem ich w praktyce.

             

          • Jutrzejszy Dzień Edukacji Narodowej obchodziliśmy dziś

          • W Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Śniadowie piątek 13-go, na przekór przesądom, był bardzo szczęśliwym dniem. Około godziny 11.00 na sali gimnastycznej zgromadziła się wesoła gawiedź szkolna. W uroczystości uczestniczyli Pan Rafał Pstrągowski - wójt Gminy Śniadowo oraz Pan Tadeusz Mierzejewski i Pani Anna Jastrzębska - przewodniczący Rady Rodziców. Zebranym licznie nauczycielom, pracownikom szkoły oraz wspomnianym gościom uczniowie klas piątych zaprezentowali krótki, humorystyczny program artystyczny. Występy młodych aktorów przeplatane były piosenkami wykonanymi przez solistki i chór szkolny. W krótkich słowach za trud pracy i codzienną wytrwałość wszystkim pracownikom szkoły podziękowała pani dyrektor Agnieszka Walczuk. Był to również dobry moment do wręczenia Nagród Dyrektora Szkoły wyróżnionym pracownikom, a było ich trzynaścioro.

            Nagrodę Wójta Gminy Śniadowo Pani Bogumile Tomaszewskiej - Osowieckiej wręczył pan Rafał Pstrągowski. Składając gratulacje i życzenia nagrodzonej, odniósł się również do ciężkiej i zauważalnej pracy wszystkich pedagogów w szkole. Dodał, że wyniki ich pracy potwierdzone są w opinii rodziców i wynikach uzyskiwanych przez uczniów na egzaminach zewnętrznych oraz w różnorodnych konkursach.

            Na koniec uroczystości życzenia wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy wszystkim pracownikom przekazał również Pan Tadeusz Mierzejewski - przewodniczący Rady Rodziców, do życzeń dołączając symboliczny kwiatek, wręczony przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.

            Akademię zakończyła uroczysta obietnica uczniów obdarowywania uśmiechem i życzliwością swoich nauczycieli.

          • XXVIII Nadnarwiański Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej PIĄTNICA 2023

          • Może nie po raz 28. (ale... kto wie...?) stawiliśmy się w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy, by zaprezentować naszą szkołę, tym razem, w konkursie wokalnym. Poziom turnieju jest z roku na rok coraz wyższy. W dniu dzisiejszym miałem wrażenie, jakbym uczestniczył w finale programu "The Voice of Poland". Pan Robert Kozikowski - nauczyciel muzyki - skompletował drużynę, która oczarowała swoimi głosami jurorów.

            Nasze wokalistki reprezentowały 2 kategorie konkursowe. Patrycja - kategorię IV-VI, a dwie Zuzie - kategorię VII-VIII. Przedstawiły swoje aranżacje 3 utworów. Zuzia Sobieszuk wykonała utwór Dawida Podsiadło "Mori", oparty o wydarzenia z początków pandemii i lockdownu (27 mln wyświetleń w ciągu 8 miesięcy w popularnym serwisie YT). Zuzia Sierzputowska "powędrowała po złotym piasku, śniąc we śnie" z Sanah i Grzegorzem Turnau (20 mln wyświetleń przez 1,5 roku na YT). Patrycja Jankowska, wykonując utwór Sanah i Vito Bambino - Ale Jazz! (102 mln wyświetleń przez 2,5 roku na YT) słowami refrenu: Hardkorowo pada deszcz -  wywołała ulewę na ulicy Szkolnej 25 w Piątnicy. Zauważyła to prowadząca konkurs Imina Gosk.

            Jury wyłoni zwycięzców, którzy zaprezentują się ponownie podczas koncertu galowego zaplanowanego na 26 października 2023 r. Mam przeczucie, że ponownie zmierzymy się z komunikacyjnym korkiem na ulicy Zjazd, prowadzącej do Piątnicy. 

            Dziewczęta nie kryły radości ze swoich występów. Mam nagrania i jeśli wyrażą zgodę, to powalczymy o miliony wyświetleń na YT.

            Przy dźwiękach grupy Dire Straits, ok. godziny 14.00, obraliśmy azymut na Śniadowo, zwiedzając przy okazji Osiedle Maria w Łomży i malowniczą miejscowość Sierzputy Zagajne. 

            Tomasz Szeląg

          • Uwaga! Robociaki w zerówkach

          • Robociaki - co to takiego?

            To zajęcia z robotyki z wykorzystaniem klocków Lego pozwalające maluchom poznawać nowe technologie w  fascynujący i twórczy sposób. Dzieci podczas zajęć budowały według własnego pomysłu przeróżne maszyny: wyścigówki, roboty, wózki, a następnie same je zaprogramowały i miały z tego ogromną frajdę. Wszyscy świetnie się bawili. Sami zobaczcie…

            Arleta Chojnowska, Barbara Kulesza

        • Opłaty za wyżywienie - październik 2023 r.
          • Opłaty za wyżywienie - październik 2023 r.

          • Opłata za wyżywienie dla uczniów szkoły podstawowej w miesiącu październiku 2023 r. wynosi - 140 zł. Dla oddziałów zerowych i grup przedszkolnych 260 zł (3 posiłki) bądź 200 zł (2 posiłki).

            Wpłata za wyżywienie dokonywana jest z dołu, za cały miesiąc w terminie do 25-go dnia każdego miesiąca na konto:

            Gmina Śniadowo, 18-411 Śniadowo, ul. Ostrołęcka 11

            BS Śniadowo

            31 8757 0001 3903 9824 2000 0200

            Przelew należy opisać tytułem: wpłata za wyżywienie, imię i nazwisko dziecka, klasa lub oddział, okres za który jest dokonywana wpłata, np. Jan Kowalski, grupa I, miesiąc: październik 2023

            Odpisy wrześniowe ujęte zostaną w październiku. 

          • Nie wszystko na wysypisko

          • 29-go września dzieci z grupy II, III oraz IV wzięły aktywny udział w zajęciach na temat ekologii. Pierwszym etapem zajęć było wysłuchanie książki pt. "Nie wszystko na wysypisko”, która w przystępny dla najmłodszych sposób pokazuje jak ważne jest powtórne przetwarzanie odpadów. Następnie wybraliśmy się na zajęcia terenowe. Miały one na celu sprawdzenie jak mieszkańcy Śniadowa dbają o czystość swojej miejscowości. Na zakończenie przedszkolaki posegregowały śmieci i wspólnie zaśpiewały piosenkę pt. „Zielony dom”.

            Monika Gwara, Lidia Duda, Małgorzata Jastrzębska, Wioleta Głębocka

          • „Czytaj sercem” - wizyta zerówkowiczów w Bibliotece Gminnej

          • 29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji zostaliśmy zaproszeni do Biblioteki Gminnej w Śniadowie. Dzieci zabrały ze sobą serduszka, które wraz ze swoimi postanowieniami (co możemy zrobić dla swojego zdrowia), przypięły do ogromnego serca. Potem zasłuchały się we fragmenty książki pt. „Sceny z życia smoków” Beaty Krupskiej czytane przez wspaniałych gości: panią Teresę Fromelc-Pawelczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki w Łomży i panią Elżbietę Ziółkowską - bibliotekarkę z tej samej placówki. Po tej uczcie duchowej dzieciaki postanowiły zrobić coś dla ciała i wesoło spędziły czas na placu zabaw.

            Dziękujemy paniom z biblioteki za zaproszenie, było wspaniale! 

            B. Kulesza, A. Chojnowska

          • Przedszkolaki na farmie zwierząt

          • Przedszkolaki z grupy III i IV wzięły udział w autokarowej wycieczce na Farmę Zwierząt i Przygód Milimali w Łomży. Sam przejazd autokarem budził wiele emocji wśród dzieci. Na miejscu czekali na nich właściciele gospodarstwa, którzy przywitali wszystkich i wyjaśnili co będą robić. Maluchy pod ich opieką karmiły zwierzęta. Były kozy, owce, osły, króliki, daniele, kury i kaczki. Największą atrakcją była przejażdżka na kucyku o imieniu Bunia. Dzieci brały również udział w warsztatach plastycznych, na których ozdabiały owieczkę owsem, kaszą i ryżem. Integrowały się podczas wspólnego posiłku zorganizowanego przez gospodarzy oraz wspólnych sesji zdjęciowych o tematyce jesiennej. Na koniec przedszkolaki brały udział w wykopkach oraz zawodach przeciągania liny. Piękna wrześniowa pogoda i wiele atrakcji sprzyjało świetnej zabawie.

            Małgorzata Jastrzębska, Lidia Duda, Wioleta Głębocka

          • Lekcje z Temidą

          • Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa? Czym jest stalking? Jak reagować na prześladowanie w szkole? Jakie prawa ma konsument? Co zrobić, gdy kupiona przez internet rzecz jednak nie jest tą wymarzoną?

            Na te i wiele innych pytań uczniowie klas szóstych uzyskali odpowiedź podczas spotkania z radcą prawnym panem Marcinem Olszewskim.

             27 września 2023 r. nasza szkoła po raz czwarty wzięła udział w ogólnopolskim programie przeciwdziałania przyczynom przestępczości skierowanym do dzieci i młodzieży ,,Lekcje z Temidą”.

            ,,Lekcje z Temidą” to nieodpłatny program edukacyjny finansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Celem programu jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej dzieci i młodzieży.

            Ważnym aspektem spotkania było budowanie w młodych obywatelach zaufania do organów wymiaru sprawiedliwości oraz uświadamianie uczniów o skutkach prawnych prześladowania rówieśników, za czym idzie zwiększanie bezpieczeństwa w szkole.

            W trakcie spotkania uczniowie mogli zadawać pytania na temat danego zagadnienia, obejrzeli dwa filmy pokazujące trudne sytuacje związane ze stalkingiem i prześladowaniem w szkole.

            Podsumowaniem zajęć było rozwiązanie testu sprawdzającego umiejętność posługiwania się zdobytą wiedzą prawniczą.

          • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji w naszej szkole

          • ​​​​W dniach 2-6 października br. nasza szkoła już po raz trzeci aktywnie włączy się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Październik jest miesiącem, w którym od wielu lat Europejskie oraz Polskie Towarzystwo Dysleksji zaprasza do udziału w akcji społecznej. Celem jest przypomnienie, że wśród nas są także uczniowie o specyficznych trudnościach edukacyjnych. Tegoroczne obchody będą odbywać się pod hasłem: „Uczeń z dysleksją w cyfrowym świecie”.

             

            Europejskie Towarzystwo Dysleksji uznało 5 października 2023 r. za Dzień Dysleksji.

             

            Jest to dobra okazja do tego, aby dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, czym jest dysleksja. „Dysleksja jest specyficznym zaburzeniem w uczeniu się o podłożu neurobiologicznym. Charakteryzuje się trudnościami w adekwatnym i/lub płynnym rozpoznawaniu słów oraz słabymi zdolnościami dekodowania i poprawnego pisania. Wtórnie mogą wystąpić problemy z czytaniem ze zrozumieniem i kontaktem ze słowem pisanym, które mogą ograniczyć rozwój słownictwa i wiedzy ogólnej.”

             

            Mitem jest zatem przekonanie, że dysleksja dotyka dzieci mniej zdolne od innych. Dysleksja to nie lenistwo, to nie nowa moda! Nawet wśród ludzi sławnych i wybitnych nie brakuje osób z dysleksją. Możemy znaleźć je w świecie nauki, muzyki, kina, malarstwa, polityki, a nawet w literaturze. Przyglądając się biografiom znanych dyslektyków, można wysnuć wniosek, że osiągnęli oni życiowy sukces nie pomimo dysleksji, a dzięki niej. Determinacja, wytrwałość, kreatywność, nieszablonowość – to właśnie cechy, które sprawiają, że dysleksja często zamiast przekleństwem, może stać się prawdziwym darem. Wystarczy w odpowiedni sposób pokierować swoimi umiejętnościami i wykorzystać mocne strony, aby osiągnąć sukces.

             

            Harmonogram Tygodnia Świadomości Dysleksji w naszej szkole:

            4.10.2023 r.

            Konkurs „Mistrz pięknego czytania” dla klas I-III, o godzinie 11.00 w bibliotece szkolnej. Wychowawców klas I-III prosimy o zgłoszenie 3 osób z każdej klasy do pani Joanny Czenstkowskiej do dnia 2października.

            5.10.2023 r.

            Wielki powrót „Kącika Bratka”J Zapraszamy uczniów klas I-IV do sali nr 5 w każdy czwartek o 11.30 i w każdy piątek o 12.30. Czekają tam gry, książki, zabawki i mnóstwo innych atrakcji.

            Konkurs ortograficzny „Ortografia z wyobraźnią” dla uczniów klas III-VIII z dysleksją i trudnościami w czytaniu i pisaniu. 

            2-6.10.2023 r.

            Klasy I-III poznają bajkę psychoedukacyjną „Czapka, lama i kotomierz”, szczegóły ustalimy bezpośrednio z wychowawcami.

            W klasach V-VII na zajęciach terapii pedagogicznej zostaną przeprowadzone lekcje dotyczące technik skutecznego uczenia się.

            Prosimy nauczycieli informatyki o zaprezentowanie uczniom stron internetowych ułatwiających naukę ortografii. Poniżej kilka sprawdzonych  linków:

            https://pisupisu.pl/

            https://wladcyslow.gwo.pl/

            https://dyktanda.online/

            https://www.ortograf.pl/

            O współpracę prosimy również nauczycieli świetlicy - wykonajmy wspólnie z dziećmi ortogramy w formacie A5. Dostosowania dla uczniów z dysleksją podzielone na przedmioty szkolne dostępne będą dla nauczycieli w pokoju nauczycielskim przez cały tydzień. Na korytarzu przy gabinecie pedagoga i przy sali terapii pedagogicznej udostępnione będą gazetki tematyczne.

             

            Szanowni Rodzice!

            Jeśli Wasze dziecko ma stwierdzoną dysleksję lub podejrzewacie, że może ją mieć i nie wiecie co dalej z tym zrobić zapraszamy na konsultacje (po wcześniejszym umówieniu przez dziennik Librus).

             

            Joanna Czenstkowska - pedagog szkolny

            Ewelina Konert - psycholog szkolny

            Karolina Laskowska - terapeuta pedagogiczny