• Lekcje z Temidą

          • Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa? Czym jest stalking? Jak reagować na prześladowanie w szkole? Jakie prawa ma konsument? Co zrobić, gdy kupiona przez internet rzecz jednak nie jest tą wymarzoną?

            Na te i wiele innych pytań uczniowie klas szóstych uzyskali odpowiedź podczas spotkania z radcą prawnym panem Marcinem Olszewskim.

             27 września 2023 r. nasza szkoła po raz czwarty wzięła udział w ogólnopolskim programie przeciwdziałania przyczynom przestępczości skierowanym do dzieci i młodzieży ,,Lekcje z Temidą”.

            ,,Lekcje z Temidą” to nieodpłatny program edukacyjny finansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Celem programu jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej dzieci i młodzieży.

            Ważnym aspektem spotkania było budowanie w młodych obywatelach zaufania do organów wymiaru sprawiedliwości oraz uświadamianie uczniów o skutkach prawnych prześladowania rówieśników, za czym idzie zwiększanie bezpieczeństwa w szkole.

            W trakcie spotkania uczniowie mogli zadawać pytania na temat danego zagadnienia, obejrzeli dwa filmy pokazujące trudne sytuacje związane ze stalkingiem i prześladowaniem w szkole.

            Podsumowaniem zajęć było rozwiązanie testu sprawdzającego umiejętność posługiwania się zdobytą wiedzą prawniczą.

          • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji w naszej szkole

          • ​​​​W dniach 2-6 października br. nasza szkoła już po raz trzeci aktywnie włączy się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Październik jest miesiącem, w którym od wielu lat Europejskie oraz Polskie Towarzystwo Dysleksji zaprasza do udziału w akcji społecznej. Celem jest przypomnienie, że wśród nas są także uczniowie o specyficznych trudnościach edukacyjnych. Tegoroczne obchody będą odbywać się pod hasłem: „Uczeń z dysleksją w cyfrowym świecie”.

             

            Europejskie Towarzystwo Dysleksji uznało 5 października 2023 r. za Dzień Dysleksji.

             

            Jest to dobra okazja do tego, aby dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, czym jest dysleksja. „Dysleksja jest specyficznym zaburzeniem w uczeniu się o podłożu neurobiologicznym. Charakteryzuje się trudnościami w adekwatnym i/lub płynnym rozpoznawaniu słów oraz słabymi zdolnościami dekodowania i poprawnego pisania. Wtórnie mogą wystąpić problemy z czytaniem ze zrozumieniem i kontaktem ze słowem pisanym, które mogą ograniczyć rozwój słownictwa i wiedzy ogólnej.”

             

            Mitem jest zatem przekonanie, że dysleksja dotyka dzieci mniej zdolne od innych. Dysleksja to nie lenistwo, to nie nowa moda! Nawet wśród ludzi sławnych i wybitnych nie brakuje osób z dysleksją. Możemy znaleźć je w świecie nauki, muzyki, kina, malarstwa, polityki, a nawet w literaturze. Przyglądając się biografiom znanych dyslektyków, można wysnuć wniosek, że osiągnęli oni życiowy sukces nie pomimo dysleksji, a dzięki niej. Determinacja, wytrwałość, kreatywność, nieszablonowość – to właśnie cechy, które sprawiają, że dysleksja często zamiast przekleństwem, może stać się prawdziwym darem. Wystarczy w odpowiedni sposób pokierować swoimi umiejętnościami i wykorzystać mocne strony, aby osiągnąć sukces.

             

            Harmonogram Tygodnia Świadomości Dysleksji w naszej szkole:

            4.10.2023 r.

            Konkurs „Mistrz pięknego czytania” dla klas I-III, o godzinie 11.00 w bibliotece szkolnej. Wychowawców klas I-III prosimy o zgłoszenie 3 osób z każdej klasy do pani Joanny Czenstkowskiej do dnia 2października.

            5.10.2023 r.

            Wielki powrót „Kącika Bratka”J Zapraszamy uczniów klas I-IV do sali nr 5 w każdy czwartek o 11.30 i w każdy piątek o 12.30. Czekają tam gry, książki, zabawki i mnóstwo innych atrakcji.

            Konkurs ortograficzny „Ortografia z wyobraźnią” dla uczniów klas III-VIII z dysleksją i trudnościami w czytaniu i pisaniu. 

            2-6.10.2023 r.

            Klasy I-III poznają bajkę psychoedukacyjną „Czapka, lama i kotomierz”, szczegóły ustalimy bezpośrednio z wychowawcami.

            W klasach V-VII na zajęciach terapii pedagogicznej zostaną przeprowadzone lekcje dotyczące technik skutecznego uczenia się.

            Prosimy nauczycieli informatyki o zaprezentowanie uczniom stron internetowych ułatwiających naukę ortografii. Poniżej kilka sprawdzonych  linków:

            https://pisupisu.pl/

            https://wladcyslow.gwo.pl/

            https://dyktanda.online/

            https://www.ortograf.pl/

            O współpracę prosimy również nauczycieli świetlicy - wykonajmy wspólnie z dziećmi ortogramy w formacie A5. Dostosowania dla uczniów z dysleksją podzielone na przedmioty szkolne dostępne będą dla nauczycieli w pokoju nauczycielskim przez cały tydzień. Na korytarzu przy gabinecie pedagoga i przy sali terapii pedagogicznej udostępnione będą gazetki tematyczne.

             

            Szanowni Rodzice!

            Jeśli Wasze dziecko ma stwierdzoną dysleksję lub podejrzewacie, że może ją mieć i nie wiecie co dalej z tym zrobić zapraszamy na konsultacje (po wcześniejszym umówieniu przez dziennik Librus).

             

            Joanna Czenstkowska - pedagog szkolny

            Ewelina Konert - psycholog szkolny

            Karolina Laskowska - terapeuta pedagogiczny

             

             

          • Gdzie ukryła się jesień...?

          • Gdzie ukryła się jesień? Postanowiły to sprawdzić dzieci z grupy 0a i 0b.

            Szukały jej wszędzie: w klasie, na korytarzu, a nawet w szatni! Dopiero na podwórku udało im się zobaczyć pierwsze jesienne zwiastuny. Wtedy też Pani Jesień przysłała do zerówkowiczów rudą wiewiórkę, która obdarowała wszystkich pysznymi, soczystymi, rumianymi jabłkami i zaprosiła dzieci na spacer do parku. Było bardzo pysznie i wesoło.

             

          • Jesień w przedszkolu

          • 25-go września przedszkolaki przywitały jesień piosenką pt: „Idzie jesień”. Dzieci ubrane w jesienne barwy bawiły się w przeróżne zabawy wykorzystując do nich dary jesieni, które mogły oglądać przez lupy. Dzieci piosenką „Wiewióreczka Mała” przywołały ogromną pomarańczową wiewiórkę, która rozdała dzieciom jabłka.

            Wioleta Głębocka, Lidia Duda, Małgorzata Jastrzębska, Monika Gwara

          • Bezpieczne przedszkolaki

          • W dniach 20 i 21 września dzieci z grup II oraz IV odwiedziły Posterunek Policji w Śniadowie oraz Straż Pożarną. Głównym celem wycieczek było zapoznanie z pracą policjanta oraz strażaka. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się z wyposażeniem radiowozu oraz wozu strażackiego. Nasze przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały o specyfice pracy służb mundurowych. Podsumowaniem tygodnia o bezpieczeństwie były zajęcia z pierwszej pomocy. Dzieci zrozumiały jak ważne dla życia jest udzielanie pierwszej pomocy w przypadkach: skaleczenia, oparzenia, omdlenia, zatrzymania krążenia oraz podejrzenia złamania.

            Monika Gwara, Lidia Duda, Małgorzata Jastrzębska

          • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w Śniadowie. Tak świętowali najmłodsi

          • 20-go września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Nasze przedszkolaki z grupy OA i OB oraz grupy trzeciej pięciolatków obchodziły swoje święto nieco później, bo w piątek, 22-go września. Z tej okazji przygotowano dla dzieci szereg atrakcji. Najmłodsi chętnie uczestniczyli we wspólnej zabawie. Były pląsy, śpiewy, tańce z balonami i chustą animacyjną. Na zakończenie wychowawczynie złożyły dzieciom życzenia i wręczyły każdemu dyplom z okazji obchodzonego święta.

            B. Kulesza, A. Chojnowska, W. Głębocka

          • Z wizytą w OSP Śniadowo

          • ​​​​21 września br. grupa trzecia pięciolatków oraz dzieci z oddziałów Oa i Ob odwiedziły remizę strażaków z OSP Śniadowo.

            Na nasze przyjście czekali druhowie. Dzięki ich uprzejmości dzieci miały okazję zobaczyć wóz strażacki i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat jego wyposażenia oraz bardzo ważnej i odpowiedzialnej pracy strażaków. Przedszkolaki dowiedziały się, że poza akcjami gaszenia pożarów strażacy jeżdżą do wypadków drogowych i pomagają poszkodowanym, że udzielają pomocy w katastrofach żywiołowych, że ratują ludzi, gdy zagraża im niebezpieczeństwo. Często narażają własne życie, by ratować innych oraz niejednokrotnie pomagają zwierzętom. Dzieci dowiedziały się też, że strażacy muszą być odważni, silni, wysportowani, że dużo ćwiczą i zdrowo się odżywiają. Dzieci chętnie zadawały pytania, a strażacy chętnie na nie odpowiadali. Największą atrakcją okazało się  jednak zajęcie miejsca (chociaż na krótką chwilę) za kierownicą wozu strażackiego. Całe spotkanie zakończyliśmy pamiątkowym wspólnym zdjęciem.

            Bardzo dziękujemy naszym drogim strażakom!

            A. Chojnowska, B. Kulesza, W. Głębocka

          • Narodowe Czytanie z parą prezydencką

          • Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie z parą prezydencką", która odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Śniadowie. W tym roku uczniowie 7b czytali prozę Elizy Orzeszkowej, a dokładnie fragmenty powieści "Nad Niemnem".

          • Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności naszych zerówkowiczów

          • Na świecie Międzynarodowy Dzień Kropki rozpoczął się od książki Petera Reynoldsa "The Dot", która opowiada historie Vashti, dziewczynki przekonanej że nie potrafi rysować. dzięki inspiracji i zachęcie ze strony nauczycielki Vashti odkrywa w sobie moc kreatywności. 

            A oto jak spędziły ten dzień dzieci z grupy OA i OB wraz z wychowawczyniami p. Barbarą Kuleszą i p. Arletą Chojnowską. 

          • 31. rocznica Święta Szkoły

          • Wczoraj cała szkolna społeczność miała przyjemność uczestniczyć w uroczystości z okazji 31. rocznicy nadania szkole imienia Pułku 3-go Strzelców Konnych.

            W tle realistycznej dekoracji, repliki mogiły żołnierzy z kampanii wrześniowej, odbył się krótki okolicznościowy apel, którego treść przybliżyła nam celebrowane wydarzenia.

            Delegacja uczniów klas 8 udała się do miejsc pamięci w Truszkach i na cmentarz parafialny, by zapalić symboliczne znicze.

            Gościliśmy Wójta Gminy Śniadowo - pana Rafała Pstrągowskiego, który z panią dyrektor Agnieszką Walczuk przedstawił i uhonorował Nagrodami Wójta Gminy Śniadowo uzdolnionych uczniów z terenu Gminy Śniadowo.

            Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia. 

            MF, TSz

          • Święto Szkoły 2023

          • W dniu jutrzejszym (13.09) na czwartej godzinie lekcyjnej odbędzie się uroczysty apel z okazji święta naszej szkoły. Uczniowie z klas 1-8 spotkają się w nowej sali gimnastycznej.

            Tego dnia obowiązuje tzw. strój galowy. 

        • Opłaty za wyżywienie - wrzesień 2023 r.
          • Opłaty za wyżywienie - wrzesień 2023 r.

          • Opłata za wyżywienie dla uczniów szkoły podstawowej w miesiącu wrześniu 2023 r. wynosi - 105 zł. Dla oddziałów zerowych i grup przedszkolnych 260 zł (3 posiłki) bądź 200 zł (2 posiłki).

            Wpłata za wyżywienie dokonywana jest z dołu, za cały miesiąc w terminie do 25-go dnia każdego miesiąca na konto:

            Gmina Śniadowo, 18-411 Śniadowo, ul. Ostrołęcka 11

            BS Śniadowo

            31 8757 0001 3903 9824 2000 0200

            Przelew należy opisać tytułem: wpłata za wyżywienie, imię i nazwisko dziecka, klasa lub oddział, okres za który jest dokonywana wpłata, np. Jan Kowalski, grupa I, miesiąc: wrzesień 2023

          • Jutro zaczyna się dziś. Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          • Stało się. Dziś oficjalnie rok szkolny 2023/2024 wystartował. Tradycyjnie już zaczęliśmy go mszą świętą w naszym parafialnym kościele, następnie wszyscy udaliśmy się do szkoły, w której to murach pani dyrektor serdecznie wszystkich przywitała. Po spotkaniach uczniów z wychowawcami ten pierwszy szkolny dzień szybko się zakończył.

            Uczniowie zapytani o swoje pierwsze wrażenia z pobytu w szkole najczęściej odpowiadali:

            ...

            "Ja chcę do domu!" :)

            Marek Filipkowski