Europejskie Towarzystwo Dysleksji uznało 5 października 2023 r. za Dzień Dysleksji.
Jest to dobra okazja do tego, aby dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, czym jest dysleksja. „Dysleksja jest specyficznym zaburzeniem w uczeniu się o podłożu neurobiologicznym. Charakteryzuje się trudnościami w adekwatnym i/lub płynnym rozpoznawaniu słów oraz słabymi zdolnościami dekodowania i poprawnego pisania. Wtórnie mogą wystąpić problemy z czytaniem ze zrozumieniem i kontaktem ze słowem pisanym, które mogą ograniczyć rozwój słownictwa i wiedzy ogólnej.”
Mitem jest zatem przekonanie, że dysleksja dotyka dzieci mniej zdolne od innych. Dysleksja to nie lenistwo, to nie nowa moda! Nawet wśród ludzi sławnych i wybitnych nie brakuje osób z dysleksją. Możemy znaleźć je w świecie nauki, muzyki, kina, malarstwa, polityki, a nawet w literaturze. Przyglądając się biografiom znanych dyslektyków, można wysnuć wniosek, że osiągnęli oni życiowy sukces nie pomimo dysleksji, a dzięki niej. Determinacja, wytrwałość, kreatywność, nieszablonowość – to właśnie cechy, które sprawiają, że dysleksja często zamiast przekleństwem, może stać się prawdziwym darem. Wystarczy w odpowiedni sposób pokierować swoimi umiejętnościami i wykorzystać mocne strony, aby osiągnąć sukces.
Harmonogram Tygodnia Świadomości Dysleksji w naszej szkole:
4.10.2023 r.
Konkurs „Mistrz pięknego czytania” dla klas I-III, o godzinie 11.00 w bibliotece szkolnej. Wychowawców klas I-III prosimy o zgłoszenie 3 osób z każdej klasy do pani Joanny Czenstkowskiej do dnia 2października.
5.10.2023 r.
Wielki powrót „Kącika Bratka”J Zapraszamy uczniów klas I-IV do sali nr 5 w każdy czwartek o 11.30 i w każdy piątek o 12.30. Czekają tam gry, książki, zabawki i mnóstwo innych atrakcji.
Konkurs ortograficzny „Ortografia z wyobraźnią” dla uczniów klas III-VIII z dysleksją i trudnościami w czytaniu i pisaniu.
2-6.10.2023 r.
Klasy I-III poznają bajkę psychoedukacyjną „Czapka, lama i kotomierz”, szczegóły ustalimy bezpośrednio z wychowawcami.
W klasach V-VII na zajęciach terapii pedagogicznej zostaną przeprowadzone lekcje dotyczące technik skutecznego uczenia się.
Prosimy nauczycieli informatyki o zaprezentowanie uczniom stron internetowych ułatwiających naukę ortografii. Poniżej kilka sprawdzonych linków:
https://pisupisu.pl/
https://wladcyslow.gwo.pl/
https://dyktanda.online/
https://www.ortograf.pl/
O współpracę prosimy również nauczycieli świetlicy - wykonajmy wspólnie z dziećmi ortogramy w formacie A5. Dostosowania dla uczniów z dysleksją podzielone na przedmioty szkolne dostępne będą dla nauczycieli w pokoju nauczycielskim przez cały tydzień. Na korytarzu przy gabinecie pedagoga i przy sali terapii pedagogicznej udostępnione będą gazetki tematyczne.
Szanowni Rodzice!
Jeśli Wasze dziecko ma stwierdzoną dysleksję lub podejrzewacie, że może ją mieć i nie wiecie co dalej z tym zrobić zapraszamy na konsultacje (po wcześniejszym umówieniu przez dziennik Librus).
Joanna Czenstkowska - pedagog szkolny
Ewelina Konert - psycholog szkolny
Karolina Laskowska - terapeuta pedagogiczny