18 października 2024 roku, uczniowie klas siódmych uczestniczyli w części projektu "Moja historia. Polska", realizowanego przez Polską Fundację Filary Rozwoju z Łomży.
O godzinie 8.00 wyruszyliśmy w podróż do oddalonego o 9 km od naszej szkoły Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze. Wyjaśnię niewtajemniczonym, że 9 km to najkrótsza trasa do celu naszej podróży, ale... samochodem terenowym, motocyklem typu cross, ewentualnie śmigłowcem, rowerem lub pieszo 😊. Pojazdami tego typu nie dysponujemy, więc gminny elektryk z niemal 50 pasażerami na pokładzie ruszył drogą wojewódzką 677, by po prawie 30 km dotrzeć do celu.
Na miejscu, w wielkim, ciepłym namiocie, czekali już na nas trzej panowie - jeden w mundurze wojskowym z okresy II wojny światowej. Pani Monika Żebrowska - opiekunka (autorka) projektu przywitała wszystkich i przedstawiła program całodniowego spotkania.
Panowie: Dariusz Syrnicki, Kazimierz Daniszewski i Józef Głębocki ps. Franiszek - przekazali nam wiedzę o kluczowych wydarzeniach z historii Polski, które działy się na naszym terenie, ze szczególnym uwzględnieniem bitwy pod Czerwonym Borem w czerwcu 1944 roku. Przekazywana przez pana Dariusza wiedza o bohaterach była przeplatana autorskim piosenkami pana Kazimierza i emocjonalnymi opowieściami pana Józefa - obaj są członkami rodzin walczących.
Po tej żywej lekcji historii, niektórzy z łezką w oku, udaliśmy się na żołnierski posiłek - czyli grochówkę. Była przepyszna. Jednak niemała część uczniów nie dała namówić się chociażby na symboliczną łyżkę strawy. Dla nich organizatorzy przygotowali ognisko i kiełbaski. Nie było dostępnego, niewątpliwie jednego z najpopularniejszych napojów gazowanych na całym świecie, którego smak zna niemalże każdy, więc uwagę uczniów przyciągnął tajemniczy termos z ciepłym kompotem.
Z ukształtowanymi postawami patriotycznymi, posileni - przystąpiliśmy do realizacji kolejnego punktu naszego wydarzenia - szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i bezpieczeństwa, czyli szeroko rozumianej edukacji prozdrowotnej. Tajemnicza karetka GR-051, która podczas prelekcji przyjechała do ośrodka, była zadysponowana dla nas. Ratownik medyczny Grupy Ratowniczej Nadzieja zapoznał nas z zasadami niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Przekazał wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy i wykonał pokaz resyscytacji. Poznaliśmy wnętrze (wyposażenie) ambulansu medycznego.
Dowiedzieliśmy się, co oznaczają literki na wozach: P, T, S, N itd. i dlaczego karetki wydają modulowane dźwięki.
Z ukształtowanymi zachowaniami służącymi zdrowiu, udaliśmy się na strzelnicę do broni pneumatycznej. Chętni 7-klasiści mieli możliwość oddania 4 strzałów do oddalonego o 10 m celu. Pierwsze strzały chybiły, ale następne już "kładły" metalowe tarczki.
Ze słowami pieśni "Testament", żegnamy się z pamiętnym piątkiem 18 pażdziernika 2024 roku. Dziękujemy za umożliwienie, właśnie nam, udziału w tym projekcie. Jeszcze bardziej poznaliśmy historię Polski i uhonorowaliśmy pamięć naszych bohaterów.
TESTAMENT
Mój drogi Synu, piszę do Ciebie
Choć gdy to czytasz, jestem już w niebie
Za to, że wierny przysiędze byłem
W ubeckiej kaźni żywot skończyłem
I ty Córeczko uważnie czytaj
Nigdy w cierpieniu brzytwy nie chwytaj
Byś zachowała się tak, jak trzeba
Jeśli przyjdzie taka potrzeba
A ty ma Żono, serca połowo
Zadbaj, by czynem stało się słowo
By nasze dzieci Polskę kochały
I o jej Wolność wciąż zabiegały
Ja chociaż ginę, ziarno zasiałem
Gdy naród klęczał, dumnie wciąż stałem
By dawać przykład słusznej postawy
Walczyć dla Polski, ginąć dla Sprawy ....
Oprac.: Tomasz Szeląg