Fotorelacja poniżej :)
Aktualności
Zakończenie roku szkolnego 2024/2025
- 12
Zakończenie klas ósmych - fotorelacja
- 126
Podziękowania
Innowacja pedagogiczna 2024/2025 została zakończona.
W dniu wczorajszym otrzymaliśmy dyplom i podziękowanie od Organizatorów.
Serdecznie dziękujemy Uczniom klasy VI a i VI b oraz Pani Katarzynie Szabłowskiej za aktywny udział i zaangażowanie w realizację zadań w ramach III edycji ogólnopolskiej innowacji pedagogicznej Zachwycający Świat Zwierząt w roku szkolnym 2024/2025.
Państwa wkład przyczynił się do osiągnięcia wartościowych rezultatów dydaktycznych i wychowawczych.Wspólna praca umożliwiła uczestnikom poszerzenie wiedzy przyrodniczej, rozwój kompetencji kluczowych oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Szczególne uznanie kierujemy za wykazaną inicjatywę, kreatywność oraz systematyczność w podejmowanych działaniach.
Dziękujemy za Państwa zaangażowanie i cieszymy się, że mogliśmy wspólnie realizować tę wartościową inicjatywę edukacyjną.Dyplom dla szkoły przesyłamy w załączniku do pobrania i uzupełnienia.
Z wyrazami uznania
Zespół autorek innowacji Zachwycający Świat Zwierząt
Gabriela Antonowicz - Pracht
Olivia Dycewicz
Sylwia Gręba
Aleksandra Groth
Anna Iskra
Maria Ślazyk
3
Czas na chwilę miłych wspomnień...
W poniedziałkowy poranek 2 czerwca 2025r. wybraliśmy się na czterodniową wycieczkę w Pieniny i do Słowacji. W wyprawie wzięli udział uczniowie z klas siódmych oraz ich opiekunowie: p. Wanda Kalska - Brulińska, p. Katarzyna Tomasiewicz i p. Renata Buczyńska.
Naszą pienińską przygodę rozpoczęliśmy od podziwiania Zalewu Czorsztyńskiegoze szczytu zapory wodnej w Niedzicy, która dzięki ukończeniu budowy w 1997 roku uchroniła miasta i miejscowości leżące nad Dunajcem przed powodzią stulecia. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie zamku Dunajec. Dowiedzieliśmy się, że zamek był plenerem do znanych filmów m.in. Janosik, Wakacje z duchami czy Zemsta. Z murów oglądaliśmy malownicze krajobrazy i rozległą taflę sztucznego jeziora. Wkrótce cieszyliśmy się widokami pływając po zalewie statkiem wycieczkowym.
Kolejny dzień również nie szczędził nam emocji. W deszczu, zaopatrzeni w płaszcze, kurtki, peleryny, ale za to z gorącym duchem, zdobyliśmy szczyt Pienin - Trzy Korony. Na szlaku wspinaczkowym nie było łatwo. Deszcz pozostawiał po sobie błoto i kałuże, dlatego wróciliśmy z trasy z pamiątkami w postaci brudnych butów i spodni. Cała wyprawa na górę i z powrotem trwała około pięciu godzin. Wszyscy byliśmy wyczerpani, więc ucieszyliśmy się z powrotu do pensjonatu. Mogliśmy się umyć, wyczyścić nasze buty i wypić gorącą herbatę.
Po zregenerowaniu sił udaliśmy się do Szczawnicy, gdzie wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na kolejny pieniński szczyt - Palenicę. Tam sprawdziliśmy jak szybko można zjechać na zjeżdżalni grawitacyjnej. Potem ruszyliśmy na podbój miejscowości uzdrowiskowej, przemierzając aleje i deptaki. Nie zapomnieliśmy też zaopatrzyć sięw różnego rodzaju upominki pamiątki.
Trzeciego dnia wczesnym rankiem wyjechaliśmy do Słowacji w Tatry Bielskie, aby zwiedzić Jaskinię Bielską. Jest to jedna z najpopularniejszych jaskiń na Słowacji. Jej długość wynosi prawie 4 kilometry, z czego do zwiedzania udostępniono ok 1,3 km. W jaskini pokonaliśmy 860 schodów. Jaskinia ta ma bardzo bogatą szatę naciekową, stalagmityi stalaktyty tworzą fantazyjne kształty. Kolejny punkt programu Ścieżka w koronach drzew (Chodnik koronami stromov) znajduje się pomiędzy Tatrzańskim a Pienińskim Parkiem Narodowym. Jest to drewniana konstrukcja, po której można spacerować ponad koronami drzew przez ponad kilometr. Na końcu jest wieża widokowa o wysokości 32 m, z której rozpościera się cudowna panorama na Tatry i Pieniny. Tam dopiero były atrakcje - sieć adrenalinowa o powierzchni 88 m2 na szczycie wieży i zjeżdżalnia o długości 67 metrów, wybudowana w środku wieży widokowej. Nie wszyscy zdecydowali się spróbować... Dzień na Słowacji uznaliśmy za udany!
Ostatniego dnia po śniadaniu spakowaliśmy się i wyruszyliśmy w drogę powrotnądo domu. Zatrzymaliśmy się jeszcze w Krakowie, dawnej stolicy Polski. W pierwszej kolejności udaliśmy się do Katedry Wawelskiej - historycznego miejsca licznych koronacjii królewskich pogrzebów, o czym przekonaliśmy się zwiedzając krypty z królewskimi grobami. Niezapomniane wrażenie wywarł na nas widok Krakowa z wieży z zabytkowym Dzwonem Zygmunta. Spacerując z przewodnikiem zobaczyliśmy Rynek Główny wrazz malowniczymi kamienicami dookoła, Kościołem Mariackim oraz Sukiennicami na środku. W Bazylice Mariackiej podziwialiśmy późnogotycki ołtarz dłuta Wita Stwosza. Z wieży kościoła wysłuchaliśmy hejnału mariackiego. I to był niestety ostatni punkt programu...
Trochę zmęczeni, z pustymi portfelami, ale pełni wrażeń, bogaci w doświadczenia, nową wiedzę i pamiątki wróciliśmy do domu.
Będzie co wspominać!
19
Podręczniki do religii na rok szkolny 2025/2026
Klasa 0
Tak! Jezus mnie kocha - podręcznik do religii dla dziecka sześcioletniego. Wydawnictwo Jedność. Autorzy: E. Kondrak, D. Krupiński, J. Snopek.
Klasa 1
Poznaję Boży świat - Podręcznik do religii dla klasy pierwszej szkoły podstawowej. Wydawnictwo Jedność. Autorzy: ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, J. Snopek.
Klasa 2
Odkrywam królestwo Boże - Podręcznik do religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej. Wydawnictwo Jedność. Autorzy: ks. K. Mielnicki, E. Kondrak.
Klasa 3
Poznaję Jezusa - Podręcznik do religii dla klasy trzeciej szkoły podstawowej. Wydawnictwo Jedność. Autorzy: ks. K. Mielnicki, E. Kondrak.
Poznaję Jezusa - Zeszyt ćwiczeń z płytą CD dla klasy trzeciej szkoły podstawowej. Wydawnictwo Jedność.
Klasa 4
Odkrywam życie z Jezusem 4 - Podręcznik i zeszyt ćwiczeń. Klasa 4. Autorzy: E. Kondrak, ks. K. Mielnicki.
Klasa 5
Szczęśliwi, którzy szukają prawdy - Podręcznik do nauki religii dla klasy piątej szkoły podstawowej. Wydawnictwo Jedność. Autorzy: ks. K. Mielnicki, E. Kondrak.
Szczęśliwi, którzy szukają prawdy - Zeszyt ćwiczeń dla klasy piątej szkoły podstawowej. Wydawnictwo Jedność.
Klasa 6
Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno - Podręcznik do religii dla klasy szóstej szkoły podstawowej. Wydawnictwo Jedność. Autorzy: ks. K. Mielnicki, E. Kondrak.
Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno - Zeszyt ćwiczeń dla klasy szóstej szkoły podstawowej. Wydawnictwo Jedność.
Klasa 7
Szczęśliwi, którzy czynią dobro - Podręcznik do religii dla klasy siódmej szkoły podstawowej. Wydawnictwo Jedność. Autorzy: ks. K. Mielnicki, E. Kondrak.
Szczęśliwi, którzy czynią dobro - Zeszyt ćwiczeń dla klasy siódmej szkoły podstawowej. Wydawnictwo Jedność.
Klasa 8
Szczęśliwi, którzy zdobywają świętość 8. Podręcznik i zeszyt ćwiczeń. Klasa 8. Autorzy: E. Kondrak, ks. K. Mielnicki.
Zakończenie roku szkolnego 2024/2025
W czwartek 26 czerwca - uroczyste pożegnanie uczniów klas VIII - zgodnie z zarządzeniem dyrektora w tym dniu zmianie ulega organizacja pracy szkoły:
- Przedszkole i oddziały „0” pracują zgodnie z planem dnia i ich dowozy i odwozy również odbywają się zgodnie z obowiązującym grafikiem.
- Wszyscy uczniowie szkoły (klasy I-VIII) przyjeżdżają do szkoły na godzinę 8.00, zgodnie z grafikiem dowozów.
- Lekcje w tym dniu odbywają się zgodnie z planem do godziny 10.35.
- O godzinie 10.45 nastąpią odwozy dzieci ze szkoły w kierunkach z godziny 12.45. Pozostali uczniowie, odjeżdżający autobusami z kierunków z godz. 13.40, oczekują na odwóz pod opieką nauczycieli świetlicy.
- W tym dniu zajęcia opiekuńcze w świetlicy prowadzone są zgodnie z planem zajęć.
- Około godziny 10.45 w sali gimnastycznej odbędzie się uroczystość pożegnania absolwentów szkoły, w której udział biorą delegacje uczniów klas IV - VII.
W piątek 27 czerwca - uroczyste zakończenie roku szkolnego - odbywa się zgodnie z harmonogramem:
- Przedszkole i oddziały „0” pracują zgodnie z planem dnia i ich dowozy i odwozy również odbywają się zgodnie z obowiązującym grafikiem.
- Godz. 8.00 - Msza św. w kościele parafialnym WNMP. Uczniowie, którzy dojadą do szkoły autobusami, bez opieki rodziców, spotykają się w szkole z wychowawcami i pod ich opieką idą do kościoła.
- Około godz. 9.00 - spotkanie z dyrektorem szkoły w sali gimnastycznej.
- Około godz. 9.20 - spotkanie w klasach z wychowawcami zgodnie z harmonogramem:
- klas Ia - wych. p. B. Kulesza sala nr 3
- klasa Ib - wych. p. M. Filipkowska sala nr 22
- klasa IIa - wych. p. A. Zaorska sala nr 19
- klasa IIb - wych. p. B. Zaręba sala nr 8
- klasa IIIa - wych. p. W. Baranowska sala nr 21
- klasa IIIb - wych. p. A. Brulińska sala nr 23
- klasa IVa - wych. p. M. Alachamowicz sala nr 4
- klasa IVb - wych. p. W. Płatuńska sala nr 11
- klasa Va - wych. p. I. Olszewska sala nr 12
- klasa Vb - wych. p. M. Chojnicka sala nr 17
- klasa VIa - wych. p. M. Krzyna sa nr 15
- klasa VIb - wych. p. E. Krzyna sala nr 6
- klasa VIIa - wych. p. W. Kalska - Brulińska sala nr 13
- klasa VIIb - wych. p. K. Tomasiewicz sala nr 14
5. O godz. 11.00 - w sali gimnastycznej wychowawcy i dyrektor uroczyście wręczą dyplomy przedszkolakom.
6. O godz. 11.30 - w sali gimnastycznej wychowawcy i dyrektor uroczyście wręczą dyplomy zakończenia przedszkola dzieciom z klas "0".
7. Zajęcia opiekuńcze w świetlicy w tym dniu będą prowadzone do ostatniego odwozu - do godziny 13.40.
Makramowe zaplatanie
W środę, 11 czerwca w naszej szkole odbyły się warsztaty makramy.
Wydarzenie to mogliśmy zorganizować w ramach projektu Regionalne wsparcie Edukacji Ekologicznej.
Wzięło w nim udział aż 45 chętnych uczniów z klas IV - VII. Dzieci pracowały pod instruktażem p. Agaty Gaickiej-Sagało, p. Anny Trzaski i p. Ewy Krzyny.
Celem warsztatów było wykonanie kwietnika metodą makramy w modnym stylu boho. Kwietnik powstawał od podstaw.
Uczniowie samodzielnie odmierzali odpowiednie długości sznurków, wiązali węzeł marynarski- oplatający, następnie uczyli się węzła kwadratowego i słupka spiralnego. Oprócz ozdobnych węzłów uczniowie wplatali w makramę drewniane koraliki nadając jej jeszcze ciekawszego wyglądu. Podczas pracy dzieci chętnie prosiły o pomoc nauczycieli ale także tłumaczyły i pomagały sobie wzajemnie. Były wytrwałe i cierpliwe dążąc do efektu końcowego. Na wykonanie kwietników w tak dużej grupie chętnych potrzebowaliśmy aż 5 godzin lekcyjnych. Wspólną pracę uwieczniliśmy na zdjęciu grupowym a kwietniki powędrowały wraz z uczniami do ich domów. Mamy nadzieję, że ozdobią ich pokoje lub tarasy a nabyte umiejętności zaowocują jeszcze wieloma eksperymentami z makramą.
8
"Ekologia w szkole" - wszystko o wodzie
Dzisiaj kolejny dzień warsztatów. Klasy VIIa i VIIb określały parametry wody i przeprowadziły jej filtrację. Była to wyjątkowa okazja dla uczniów do zgłębiania wiedzy na temat znaczenia wody w przyrodzie oraz wyzwań związanych z jej dostępnością. Woda odgrywa kluczową rolę w ekosystemach, regulując klimat, zapewniając życie organizmom i umożliwiając wzrost roślin. Jednak na świecie istnieją regiony, gdzie dostęp do czystej wody jest poważnie ograniczony, co wpływa na zdrowie ludzi oraz rozwój społeczeństw.Podczas obchodów Dnia Wody uczniowie mogą zapoznać się z procesem filtracji wody, który pozwala na jej oczyszczenie z zanieczyszczeń i bakterii. Filtracja jest niezbędna, aby woda nadawała się do spożycia i była bezpieczna dla zdrowia. Ważnym aspektem jest również badanie parametrów wody, takich jak poziom pH, zawartość minerałów czy obecność szkodliwych substancji - pomaga to w ocenie jej jakości i przydatności do picia. Celem zajęć było zwiększenie świadomości młodzieży na temat ochrony zasobów wodnych i odpowiedzialnego gospodarowania nimi. W ramach tego projektu uczniowie przeprowadzili doświadczenia związane z oczyszczaniem wody, symulując różne metody filtracji i analizując ich skuteczność. Ponadto, badano parametry wody dostępnej w lokalnym środowisku, co pozwoliło na ocenę jej jakości oraz omówienie potencjalnych zagrożeń wynikających z zanieczyszczeń. Dzięki tym aktywnościom uczniowie nie tylko zdobyli cenną wiedzę, ale również mieli okazję doświadczyć, jak nauka może być stosowana w praktyce w celu ochrony środowiska.
38
Projekt "Ekologia w szkole" - warsztaty nasadzenia roślin kwitnących
Z wielkim zaangażowaniem uczniowie klas I-III przystąpili do ukwiecania otoczenia naszej szkoły. Na początku przeprowadzone zostały warsztaty na temat znaczenia roślin w najbliższym otoczeniu. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne są rośliny nie tylko dla człowieka, ale również dla zwierząt oraz całego środowiska przyrodniczego. Rośliny stanowią podstawę życia na Ziemi. To właśnie dzięki nim mamy powietrze, którym oddychamy i żywność, którą spożywamy. Są także źródłem materiałów, z których szyjemy nasze ubrania i budujemy domy.
W kolejnym etapie warsztatów uczniowie wzięli udział w konkursie pod nazwą „Kwietny ogród w skrzyni”. Ich zadaniem było wykonanie plakatu, na którym przedstawią wybrane przez siebie rośliny, które później zasadzą w skrzyniach w otoczeniu szkoły.
Po rozstrzygnięciu konkursu uczniowie z wielkim zapałem przystąpili do ukwiecania otoczenia naszej szkoły. W ruch poszły rękawiczki, łopatki, konewki. Pod czujnym okiem wychowawczyń dziewczynki z wielkim ostrożnością i dokładnością wsadzały sadzonki roślin do skrzyń, które zostały rozstawione przed naszą szkoła oraz po drugiej stronie szkoły przy wejściu od strony szatni. Chłopcy zaś przynosili wodę w konewkach i starannie podlewali zasadzone rośliny.
Koordynatorzy projektu
M. Gruszczyńska, K. Szabłowska, A. Wyrzykowska
15
Malowanie toreb - cd. warsztatów ekologicznych
Uczniowie klas I-III w celu ochrony naszego środowiska przyrodniczego na kolejnych warsztatach mieli możliwość stać się projektantami własnej oryginalnej Eko – torby. Oprócz świetnej zabawy uczniowie poznali techniki malowania specjalnymi farbami i pisakami do tkanin. Dzięki naszym zajęciom najmłodsi uczestnicy projektu dowiedzieli się jak w bezpośredni sposób, mogą wpłynąć na życie Ziemi ograniczając zakup jednorazowych toreb foliowych, a w zamian wykorzystując do codziennych zakupów własną oryginalna torbę.
Malowanie na torbach to świetna okazja do tego, aby rozbudzić dziecięcą kreatywność i pozwolić najmłodszym uczestnikom na swobodne tworzenie, dzięki temu z pozoru „zwykłe” warsztaty ekologiczne zamieniły się w prawdziwe dzieła sztuki na torbach.
To nie koniec naszych działań na rzecz edukacji ekologicznej w naszej szkole. Ogłosiliśmy konkursy indywidualne.
Pierwszy z nich dla uczniów klas IV-VI to „Projekt skrzyni/donicy”. Zadaniem uczniów będzie zaprojektowanie skrzyń lub donic wykonach z surowców wtórnych, które będą zdobiły teren szkoły.
Jak na prawdziwych ekologów przystało nie mogliśmy zapomnieć o owadach, które będą odwiedzały kwitnące rośliny zasadzone przez najmłodszych uczestników projektu. Z myślą o ogromnym znaczeniu owadów ogłosiliśmy konkurs indywidualny dla uczniów klas VII –VIII „Domki dla owadów”, które zostaną postawione przed szkołą.
Koordynatorzy projektu
M. Gruszczyńska, K. Szabłowska, A. Wyrzykowska
3
Wizyta w oczyszczalni - realizacja projektu "Ekologia w szkole"
W ramach trwającego projektu ekologicznego, uczniowie klasy 7 i 8 mieli okazję uczestniczyć w edukacyjnej wycieczce, podczas której zwiedzili oczyszczalnię ścieków w Śniadowie oraz stację uzdatniania wody w Wierzbowie. Celem wyjazdu było zapoznanie się z procesami oczyszczania ścieków oraz uzdatniania wody, które mają kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska i zapewnienia czystej wody dla mieszkańców.Podczas wizyty w oczyszczalni ścieków w Śniadowie uczniowie dowiedzieli się, jak działa system oczyszczania, jakie etapy przechodzą ścieki przed ich ponownym wprowadzeniem do środowiska oraz jakie technologie są wykorzystywane do usuwania zanieczyszczeń. Mieli okazję zobaczyć różne urządzenia i instalacje, a także porozmawiać z ekspertami, którzy wyjaśnili znaczenie odpowiedzialnego gospodarowania wodą.
Następnie uczniowie udali się do stacji uzdatniania wody w Wierzbowie, gdzie poznali procesy oczyszczania i przygotowywania wody do spożycia. Dowiedzieli się, jakie substancje są usuwane z wody, jakie metody filtracji są stosowane oraz jak kontrolowana jest jakość wody dostarczanej do mieszkańców. Była to cenna lekcja na temat znaczenia czystej wody i sposobów jej pozyskiwania.Wycieczka była nie tylko edukacyjna, ale także inspirująca - uczniowie mogli zobaczyć na własne oczy, jak funkcjonują te ważne obiekty i jak ich działanie wpływa na codzienne życie ludzi. Dzięki temu zdobyli nową wiedzę i świadomość ekologiczną, która może przyczynić się do bardziej odpowiedzialnego podejścia do ochrony środowiska.
Dziękujemy pani Justynie Jemielity oraz panu Maciejowi Zaborszczykowi po oprowadzeniu po obiektach, opowiedzeniu o działaności tych obiektów oraz udzieleniu cennych wskazówek dotyczących użytkowania wody oraz ścieków.
Szkolni koordynatorzy projektu:
Katarzyna Szabłowska, Agata Wyrzykowska i Małgorzata Gruszczyńska
12
W krainie latających czarownic
9 i 10 czerwca 2025 roku grupa 32 śmiałków strzeżona przez 3 doświadczonych opiekunów przebywała na terenie najstarszych polskich gór - Gór Świętokrzyskich.
Swoją przygodę rozpoczęliśmy ok. godziny 5.15 przy ul. Łomżyńskiej 29, by udać się do krainy latających czarownic.
Naszym pojazdem - ale nie miotłą - zarządzał mistrz kierownicy - p. Paweł - jednocześnie maszynista w kolejach mazowieckich, a opiekę nad uczestnikami wycieczki - w imieniu organizatora JC Podróże z Łomży - sprawowała przesympatyczna pani pilot - Daria.
Po około 5 godzinach jazdy autokarem, weszliśmy po kostce typu behaton koloru piaskowego na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego w gminie Nowa Słupia. Zaniepokoiliśmy się drogowskazami... ale... co to dla nas...???
Już po kilkunastu, a raczej kilkudziecięciu krokach, kostka ustąpiła pierwszeństwa mokrej ścieżce, gliniastej, w wystającymi korzeniami i rumoszem skalnym - fragmentami skał z ostrymi krawędziami. Pierwsze osoby zaczęły bliżej zapoznawać się z gruntem, tłumacząc to "łapaniem zająca".
Niesamowicie świeże, nieskazitelne powietrze Puszczy Jodłowej, (...którą opisywał Stefan Żeromski, jako wspomnienia dotyczące swego dzieciństwa, gdy wychowywał się na Kielecczyźnie...) wypełniło nasze płuca, w uszach pojawił się szum dostojnych jodeł i buków. Wiedzeni przez panią Basię - naszą przewodniczkę, szlakiem o średniej trudności, w całości dotarliśmy do Gołoborza na Łysej Górze. Ta początkowo dziwna nazwa została nadana bezleśnym obszarom, gołym od boru, przez miejscową ludność. Jak okiem sięgnąć - wzgórze pokryte jakby maszynowo pokruszonymi skałami... a to bloki, a raczej fragmenty bloków kambryjskiego piaskowca kwarcytowego sprzed ponad 500 mln lat - jak ten czas szybko leci...
Jak widać, zbiorowisko jest ubogie florystycznie. Bardziej urozmaicone było nasze obuwie, które na początku ścieżki było w większości białe, a 595 m nad poziomem morza zmieniło wilgotność i kolor na mniej rzucający się w oczy.
Naszą ciekawość wzbudziła również ikoniczna budowla w sercu Gór Świętokrzyskich. To obiekt ze stali i betonu, pobudowany na miejscu sabatów czarownic. 154 metrowa wieża na Świętym Krzyżu to wieża radiowo-telewizyjna, która w tym roku obchodziła swoje 60. urodziny. Żelbetowy kolos nie jest atrakcją turystyczną samą w sobie, to działający odbiornik sygnału audio i video dla całego województwa świętokrzyskiego i osciennych regionów.
Jakież było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że wymagająca niemal akrobatycznych umiejętności ścieżka, którą pokonaliśmy, wiodła kilkanaście metrów od asfaltowej, suchej, równej drogi. Ale nikt z tego powodu nie czynił dłuższych wyrzutów.
Wspomnianą już drogą, udaliśmy się ok. 250 metrów w górę, by zwiedzić Bazylikę mniejszą Świętej Trójcy na Świętym Krzyżu - najstarsze polskie sanktuarium, gdzie znajdują się relikwie krzewa Krzyża Świętego. To kościół świętokrzyskiego opactwa założonego przez benedyktynów - obecnie Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy odwiedza rocznie ok. 300 tys. pielgrzymów.
Ze względu na bardzo bogaty program wycieczki i nocne jej opisywanie (godz. 00.08) ... część dalsza opowieści nastąpi w terminie późniejszym...
TomaSz.
22
GRAMY W GRY!
W dniach 3 – 6 czerwca w naszej szkole odbył się Tydzień Gier Planszowych, w którym udział wzięli uczniowie wszystkich klas. Święto to zostało zorganizowane w ramach zajęć lekcyjnych informatyki, świetlicy, zajęć interaktywnych, co przyniosło wszystkim wiele radości i emocji. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję poznać różne gry planszowe, zarówno te klasyczne, jak i nowe, które przyniesione zostały do szkoły przez samych uczniów. Każda klasa spędziła czas na wspólnej zabawie, rozwijając przy tym logiczne myślenie, strategię, oraz umiejętności współpracy i kreatywność. Uczniowie świetnie się bawili, a jednocześnie uczyli się cierpliwości i zasad fair play. Projektowali swoją planszówkę, korzystali z gier interaktywnych, gier wielkoformatowych - Twister, Warcaby, Szachy, Kapsle. To był wyjątkowy tydzień, pełen uśmiechu i pozytywnej energii. Mamy nadzieję, że takie inicjatywy staną się tradycją w naszej szkole, przynosząc radość i naukę poprzez zabawę.
Prowadzący: Bieńkowska Katarzyna, Laskowska Karolina, Arciszewski Artur, Olszewski Dariusz
2915
Dzień Dziecka - Szkoły więcej nie będzie
Z okazji Dnia Dziecka dorośli - nauczyciele i pracownicy szkoły - przygotowali dla naszych uczniów humorystyczny spektakl pod wiele znączącym tytułem Szkoły więcej nie będzie. Przedstawienie bardzo spodobało się młodzieży, a fotograficzną relację można poniżej obejrzeć.
57
Stawka żywieniowa w czerwcu 2025 r.
Przedszkole 5-godzinne: 180 zł
Przedszkole 8 i 9-godzinne: 234 zł
Uczniowie I-VIII obiady: 119 zł
Oddziały "0": 2 posiłki - 180 zł, samo śniadanie - 72 zł, sam obiad - 108 zł
Opłaty proszę wnosić na konto nr: 31 8757 0001 3903 9824 2000 0200 do 25. dnia danego miesiąca.
🌼 Kreatywna wiosna w świetlicy szkolnej! 🌼
W naszej szkolnej świetlicy nie brakuje kolorów, wyobraźni i dobrej zabawy! Podczas ostatnich zajęć dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały prace plastyczne, które nie tylko rozwijały ich zdolności manualne, ale także pobudzały kreatywność i wprowadziły wszystkich w radosny, wiosenny nastrój.
Wśród wykonanych prac znalazły się:
🎨 Kurczaczki wielkanocne – wykonane z wytłaczanek po jajkach, z kolorowymi grzebieniami, oczkami i drucikowymi nóżkami.
🌸 Kwiaty z papieru – barwne kompozycje w doniczkach oraz piękne tulipany 3D, które ozdobiły naszą świetlicę.
🐑 Baranki z papierowych talerzyków – urocze, mięciutkie i niezwykle wesołe!
🧺 Koszyczki dekoracyjne – ozdobione błyszczącymi perełkami, brokatem i kolorowymi serduszkami.
🧸 Wesołe ludziki z pianek – stworzone z miękkich elementów i ozdób, przyniosły dzieciom mnóstwo śmiechu.
Zajęcia plastyczne to doskonała okazja do rozwijania wyobraźni, współpracy w grupie oraz odkrywania własnych talentów. Powstałe prace można podziwiać na świetlicowej wystawie, która z pewnością zachwyci każdego odwiedzającego!
Dziękujemy dzieciom za zaangażowanie i cudowne pomysły – Wasza kreatywność nie zna granic!
Monika Brulińska
5
Bezpieczny Internet” – kreatywnie i z zaangażowaniem!
W naszej szkole odbyła się wyjątkowa akcja edukacyjna pod hasłem „Bezpieczny Internet”, która zgromadziła uczniów w radosnej i twórczej atmosferze. Zamiast tradycyjnych zajęć przy komputerach, postawiliśmy na ruch, współpracę i aktywne zdobywanie wiedzy o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci.
🧠🎯 Co się działo?
Uczniowie brali udział w szeregu zadań i zabaw tematycznych. Poprzez gry ruchowe i quizy przy stanowiskach komputerowych, uczestnicy zdobywali wiedzę o tym:
• jak chronić swoje dane w internecie,
• jak rozpoznawać niebezpieczeństwa w sieci,
• dlaczego warto ograniczać czas spędzany online.
🌐💬 Hasłem przewodnim wydarzenia było: „Bądź mądry – korzystaj z Internetu z głową!”
🎲🏃♀️ Zabawa i nauka w jednym!
W sali odbyły się interaktywne konkurencje z hula-hop, skakankami i bańkami mydlanymi – wszystko to w rytmie współpracy i refleksji nad bezpieczeństwem cyfrowym. Zadania przy komputerach łączyły ruch z zagadkami logicznymi dotyczącymi cyberbezpieczeństwa.
👧🧒 Dzieci z radością zaangażowały się w inicjatywę – atmosfera była pełna śmiechu, pozytywnej energii i zdrowej rywalizacji. Uczniowie udowodnili, że można świetnie się bawić, ucząc się jednocześnie bardzo ważnych rzeczy!
📸 Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia – zobaczcie sami, jak wyglądała nasza szkoła offline w duchu online’owej mądrości! Monika Brulińska
"Ekologia w szkole" - projekt w ramach Regionalnego Programu wsparcia edukacji ekologicznej
Miło nam poinformować, że nasza szkoła bierze udział w projekcie ekologicznym pn. "Ekologia w szkole" finansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku w ramach realizacji Regiomalnego programu wsparcia edukacji ekologicznej.
Nawiązując do tegorocznych obchodów Dnia Ziemi, zaprosiliśmy do udziału w warsztatach ekologicznych wszystkich uczniów wraz z wychowawcami.
Zajęcia z uczniami zaplanowaliśmy na 3 dni z podziałem na kategorie wiekowe; klasy 1-3, klasy 4-6 oraz klasy 7-8, dostosowując formę i treści omawianych zagadnień do poszczególnych grup wiekowych. Mamy nadzieję, że dzięki proponowanym zajęciom i dobrej zabawie uczniowie naszej szkoły będą bardziej świadomi, w jaki sposób mogą chronić środowisko naturalne oraz jak racjonalnie wykorzystywać jego zasoby w trosce o swoje zdrowie.
4 czerwca 2025r. zaprosiliśmy na zajęcia klasy 5b, 4a, 4b, 6a.
Nasze zajęcia rozpoczynały się prezentacją dotyczącą zasobów wodnych na kuli ziemskiej, znaczenia wody pitnej oraz zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi. Podczas dyskusji uczniowie wymieniali różne sposoby oszczędzania wody.
Na dzisiejszych warsztatach klasa 5b zapoczątkowała badania wpływu zanieczyszczeń na rośliny. W grupach uczniowie posadzili sadzonki pomidorów. Uczestnicy warsztatów podzielili się na grupy kontrolne i badawcze. Przez najbliższe 2 tygodnie będą podlewać pomidory różnymi rodzajami wody (czystą, solanką, wodą z octem), obserwować rośliny i zapisywać wnioski.
Drugie działanie wykonane przez klasę 5b polegało na badaniu wpływu wody na kiełkowanie i wzrost fasoli. Uczniowie założyli hodowlę fasoli i przez okres około 2 tygodni będą obserwować nasiona fasoli podlewanej wodą oraz nasiona, które nie będą podlewane.
Uczniowie klasy 4a i klasy 4b po burzliwej dyskusji na temat ścieków i ich rodzajów debatowali, jak można oczyszczać wodę. W tym celu zajęli się filtracją wody. W parach budowali filtr, używając butelki plastikowej, piasku, żwiru i węgla aktywnego a następnie przefiltrowali zabrudzoną wodę.
Klasa 6a zajęła się eksperymentem z topnienia lodu. Podczas prowadzonych działań w parach obserwowali, co się dzieje z kawałkami lodu, gdy znajdują się w różnych warunkach: na słońcu, w cieniu, w wodzie. Po eksperymencie uczniowie dyskutowali o wpływie temperatury na topnienie lodu oraz o globalnym ociepleniu. Ponadto uczniowie wraz z nauczycielami zbadali właściwości wody, sporządzili mieszaniny jednorodne i niejednorodne różnych substancji z wodą. Na koniec warsztatów uczniowie dowiedzieli się, które substancje rozpuszczone w wodzie przewodzą prąd elektryczny.
73
Ssaki i herby
SSAKI - WIZYTÓWKA I HERB WYBRANEJ RODZINY TO NASZE OSTATNIE ZADANIE.
Wybierz jedną rodzinę ssaków (np. kotowate, psowate, niedźwiedziowate, koniowate itp.), a następnie:
1. Narysuj herb wybranej rodziny ssaków – może zawierać symbole kojarzące się z jej wyglądem, trybem życia lub miejscem zamieszkania. Używaj kolorów, uruchom wszystkie pokłady kreatywności.
2. Wykonaj wizytówkę tej rodziny, zawierającą:
– cechy charakterystyczne budowy ciała (np. sierść, ogon, kształt kończyn),
– sposób poruszania się (np. bieganie, wspinanie, pływanie),
– sposób odżywiania (np. mięsożerne, roślinożerne, wszystkożerne),
– miejsce występowania (kontynenty, środowisko życia).
A oto efekty kreatywności uczniów.
12
Ptaki są wszędzie, nawet nieloty :)
Nasze kolejne zadanie to ptaki.
Ptaki to grupa stałocieplnych kręgowców. Charakteryzują się obecnością piór, dzioba bez zębów, lekkiego szkieletu oraz zdolnością do lotu (choć nie wszystkie gatunki latają, np. pingwiny czy strusie). Występują na całym świecie, od Arktyki po Antarktydę, zasiedlając różnorodne środowiska.
1
Archiwum Aktualności