Tym razem zainteresowani tematem uczniowie postanowili przygotować prace przestrzenne, obraz, plakaty, makiety dotyczące treści powieści Emilii Kiereś pt. „Rzeka”. To nowa lektura. Opowieść utrzymana w konwencji baśni. Historia młodego chłopca, który wyrusza w podróż, aby odnaleźć ojca – Gedeona z Gór, sławnego wojownika, który nie wrócił z wojny. „Na każdego przychodzi taka chwila, że chce wejść na Najwyższy Szczyt…” – czytamy w tekście lektury. Wspinaczka, podróż, dążenie do realizacji postawionego sobie przez bohatera celu ma charakter symboliczny. Ta wędrówka w nieznane staje się drogą do poznania samego siebie.
Kilian po odbytej podróży zmienił się; dojrzał. Popełniał błędy, ale zrehabilitował się. Stał się odpowiedzialnym mężczyzną, który ponosił konsekwencje swoich decyzji.
Okazuje się, że przekład intersemiotyczny stał się lubianą przez uczniów metodą pracy z tekstem. Ten „sposób na lekturę” wymaga dokładnej analizy tekstu, by „przełożyć” go na inny niż słowo znak. Kolejny raz uczniowie, którzy chcą pracować, podjęli wyzwanie, by zrozumieć problematykę utworu.
Podziwiam wkład pracy tych, którym po raz kolejny chciało się pokonać rutynę…
B. Tomaszewska-Osowiecka