Kliknięcie w styczniu 2023 roku w link O matmo! na stronie dziennika elektronicznego zapoczątkowało proces czynności zakończony 29 marca 2023 roku telefonem z Działu Inspiracji Edukacyjnych i Naukowych Centrum Nauki Kopernik z informacją… przyjedziemy z wystawą do Śniadowa.
Jak dowiedzieliśmy się od edukatorów, znaleźliśmy się w gronie nielicznych w Polsce, a jedyną w całym województwie podlaskim szkołą, która w swoich murach gościła mobilną wystawę O Matmo! warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.
Przez dwa dni – 14 i 15 kwietnia - uczniowie naszej szkoły i zaproszonej przez nas Szkoły Podstawowej w Szczepankowie eksperymentowali z 15 interaktywnymi eksponatami. Niemal 400 uczniów klas I-VIII, obsługując poszczególne stacje, bawiło się matematyką.
Ustawiając na wadze szalkowej odważniki według ustalonego schematu, tak naprawdę sortowali elementy zbioru względem pewnych cech. Obsługując Sznurkografy, gdzie zakładali pętelki według wybranego kształtu – operowali strukturami matematycznymi, służącymi do przedstawiania i badania relacji między obiektami. Układając przed obrotowym lustrem drewniane klocki Odbijanki, obserwowali zjawisko odbicia światła od luster.
Przetaczali Sferostożki, łączyli i rozłączali metalowe wiązania, rozwiązywali magiczne trójkąty i inne łamigłówki, obserwowali świetlne iluzje. Poznali pojęcie funkcji, a nawet spacerowali z nią. Na eksponacie Zakręcone figury obserwowali zasadę powstawania brył obrotowych. Przy obsłudze stacji Rodzina trójkątów dopasowywali cień do obrazka na blacie – rzutowali na płaszczyznę. Układali parkietaże – matematyczne dywany. Eksperymentowali ze wstęgą Möbiusa, kodowali szyfrem Cezara, rozwiązywali zagadkę O Wilku, kozie i kapuście. Poznali sposób odwzorowania trójwymiarowej powierzchni na płaszczyźnie obsługując eksponat o nazwie Mapa i globus.
Największym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko o nazwie Idealna asymetria. Urządzenie wykonywało zdjęcie i tworzyło dwa odrębne obrazy, powstałe z symetrycznego odbicia lewej i oddzielnie prawej strony twarzy. Za pomocą pokrętła można było dodatkowo rozciągać i zwężać perspektywę. Było wielu chętnych do zbudowania łuku z ogromnych piankowych klocków i badania jego wytrzymałości.
Starannie przemyślane i opracowane ekspozycje interaktywne pozwoliły starszym uczniom odkryć fascynujące oblicze matematyki. Ci młodsi mieli również frajdę.
Serdecznie dziękujemy Ani, Angelice i Adrianowi - edukatorom z Centrum Nauki Kopernik.
Tomasz Szeląg