Na zajęciach koła chemicznego postanowiliśmy zbadać wpływ różnych czynników na białko jaja kurzego. Do probówek z białkiem dodaliśmy kolejno: alkohol etylowy i kwas octowy. II probówkę z białkiem ogrzewaliśmy nad płomieniem palnika. Pod wpływem tych czynników w trzech probówkach wytrącił się biały, kłaczkowaty osad. Obserwowany proces nieodwracalnego ścinania białka to denaturacja. W trakcie denaturacji białko zmienia swoją strukturę i pierwotne właściwości.
W następnym etapie naszych badań sprawdzaliśmy, co będzie się działo z wątrobą (do doświadczenia użyliśmy wątróbki drobiowej) pod wpływem alkoholu etylowego. Jak wiemy etanol ma bardzo negatywny wpływ na nasz organizm. Jest bardzo szkodliwy dla układu nerwowego, zmniejsza odporność organizmu, a także niekorzystnie wpływa na serce, może powodować nadciśnienie. Alkohol niekorzystnie wpływa na wiele narządów. Niszczy przede wszystkim wątrobę, trzustkę, inne narządy układu pokarmowego. Podczas doświadczenia zanurzyliśmy wątrobę w alkoholu etylowym i obserwowaliśmy zmiany jakie zaczęły następować. Na powierzchni wątroby zaczął się wytrącać biały osad. Nastąpiła denaturacja białek występujących w wątrobie.
Mając do dyspozycji niewykorzystane w doświadczeniach jajka, postanowiliśmy zbadać, jaki wpływ będzie miała gęstość cieczy na ciało w niej zanurzone. Do obu zlewek wlaliśmy wodę wodociągową, jednak w drugiej zlewce zwiększyliśmy gęstość wody poprzez rozpuszczenie w niej soli. Obserwowaliśmy zachowanie się jajek w obu roztworach. Od razu dodam, że jajka użyte w doświadczeniu miały niemalże identyczne masy. Po chwili zauważyliśmy, że jajo w zlewce ze „słoną” wodą wypływa na powierzchnię. To zjawisko opisuje prawo Archimedesa. Po tym eksperymencie wiemy już, dlaczego statek wypływający z rzeki do morza zmienia swoje zanurzenie.
Doświadczenia te zostały wykonane i omówione z uczniami podczas spotkania na platformie Teams. Wyniki naszej pracy zamieszczone są na zdjęciach.
Agata Wyrzykowska